Във връзка с обсъжданията на заседанието на Националния съвет по иновации при Министерството на икономиката и енергетиката, проведено на 26 юли 2013 г., БТПП подготви становище относно „Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014-2020“.
Опорна точка за изготвяне на становището е тезата, че по пътя към излизане от рецесията и преодоляването на икономическата криза не всички инвестиции в научни изследвания и иновации са еднакво ефективни от гледна точка на въздействието върху растежа. Интелигентната специализация предполага, че страната ни трябва да избере ограничен брой приоритети въз основа на своите силни страни , международната си специализация и сравнителни предимства, които имат най-голям потенциал да постигнат трайно въздействие. Целта на интелигентната специализация е българската икономика да се трансформира с оглед на постигането на по-висока добавена стойност и изпълнението на по-конкурентни дейности.
БТПП принципно подкрепя инициативата на Министерството на икономиката и енергетиката за изготвяне на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020, както и преобладаващата част от заложените в нея постановки и мерки за изпълнение. По-съществените препоръки, изготвени от Съвета по иновации и енергийна ефективност при БТПП, са в следните основни насоки:
1. Разглеждане и приемане на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 успоредно с Проектозакона за иновации.
2. Регламентация в проектозакона за иновациите и препоръчително предвиждане в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 на ежегодно осигуряване на Националния иновационен фонд със средства от държавния бюджет за съответната година, като тази сума бъде посочена на отделен ред в Закона за държавния бюджет за съответната година.
3. По-детайлно изясняване дали предвидените в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 Центрове за научна компетентност ще осигуряват развойната дейност на предприятията от индустрията, която в последните 23 години на практика липсва. В случай, че това не е напълно изяснено, стратегията следва да се допълни с конкретни мерки за създаване и развитие на развойни центрове.
4. Доработване на стратегията в частта за т.нар. Институционална координация. Считаме, че посочените в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 Съвет за развитие към МС или евентуално Съвет за технологично развитие към МС, в този си вид, предвид досегашната практика при работата на подобни съвети към МС, по-скоро няма да са в състояние да осъществяват пълноценно координацията на иновационната политика у нас. По-конкретно, че при наличие на тясноведомствени интереси на отделните министерства, следва да се прецени доколко тези съвети към МС ще могат ефикасно да синхронизират отделните ОП в частта им относно прилагането на иновативните мерки, а също и най-вече законодателните инициативи в областта на иновациите и технологиите, които постъпват за разглеждане в МС от отделните министерства, БАН, СА, университетите и висшите училища.
Предвид обстоятелството, че България е парламентарна република, то считаме, че е възможно да се обмисли и създаването на Национален изследователски център по иновации и технологии при НС с минимален бюджет и щатен състав, който да координира законодателните инициативи на отделните министерства и ведомства в областта на развитието на иновациите и технологиите у нас в секторите и отраслите, за които те отговарят. На второ място считаме, че с експертната помощ на подобен изследователски център, то специализираните комисии при НС ще синхронизират значително по-рационално дейността на отделните министерства и другите първостепенни разпоредители с бюджетни средства по отношение на евентуални промени и корекции на отделните ОП на ЕС.
И накрая, но не на последно място е необходимо поставяне на акцент върху резултатите – в стратегията трябва да се интегрират повече етапни показатели и измерими цели, за да може да се оценява техния напредък.
В становището на БТПП, изпратено до министъра на икономиката и енергетиката, се изразява готовност Палатата да се включи активно в следващите етапи на доработката на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020, но това следва да се осъществява успоредно с Проектозакона за иновациите.
Следващото заседание на Националния съвет по иновации ще се проведе през септември т.г.