Инженерните професии изпитват най-сериозен недостиг на кадри. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, представено в ефира на „Новините“ по ТВ ЕВРОПА. На обратния полюс са хуманитарните специалности и икономиката. Образованието си годишно завършват хиляди студенти с такива специалности.
Цветан Симеонов – председател на БТПП:
„Тези, чиито мнения сме проучвали, почти половината, над 40% изпитват нужда за инженерни кадри, най-слабо е притеснението и недостига на кадри в хуманитарните науки и медицина“.
Това според БТПП води и до по-ниско качество на продукцията. Причината е, че се налага да наемат не толкова квалифицирани кадри. При ниската безработица от 4,8% е все по-трудно на бизнеса да намери достатъчно подготвени хора, още повече при забавения ход на увеличение на заплатите.
Цветан Симеонов:„Работодателите са принудени да наемат и кадри, които не отговарят на нуждите на съответния работодател. Или това са кадри, които не са достатъчно обучени“.
Освен намаляване на безработицата се отчита повече заетост при младите.
Цветан Симеонов: "В България тя е около 10%, което си е съществен успех за страната и показва две неща – или по-добре се работи с младите, или по-адекватно е образованието на младите, или те са по-трудолюбиви“.
Интересна е статистиката за безработните от гледна точка на пола. Оказва се, че броят на жените без работа е по-нисък, отколкото при мъжете.