Българската търговско-промишлена палата сподели опита си при насърчаване наемането на хора от трети страни, включително мигранти и бежанци по схемата ERIAS, в рамките на обучение за работодатели, организирано от Асоциация за развитие на София и Конфедерацията на независимите синдикати в България.
Обучението бе посветено на включването на граждани на трети страни на пазара на труда и бе част от международен проект „UnionMigrantNet и градовете заедно за интеграция“ (#UnionMigrantNet) на Европейската конфедерация на профсъюзите.
Целите на проект ERIAS /Европейска схема за интеграция на пазара на труда на граждани от трети страни/ са: да бъде разработен разширен интеграционен пакет за работодатели, които желаят да наемат граждани на трети страни в съответствие с българското и европейското законодателство и да бъде предоставено обучение на граждани на трети страни как да започнат бизнес в България - да бъдат предприемачи, да намерят работа в страната, както и обучение по български език.
Габриела Димитрова, член на екипа на проект ERIAS от Българската търговско-промишлена палата, представи детайли по извършените до момента дейности, както и предстоящи събития. БТПП, заедно със Старозагорската ТПП и Хасковската ТПП, в рамките на проекта са направили: анализ на ситуацията с мигрантите в България; проучване на нуждите на българските работодатели; чек лист за интеграция – за мигранти и фирми; наръчник за работодатели; комуникационна стратегия (рекламни материали и присъствие в социалните мрежи). Организирани са семинари за работодатели, а в момента се подготвят събитията за хора от трети страни. Най-скорошното събитие бе проведено в Харманли от ХТПП. Трите търговски палати в България предоставят консултации по темите, включени в проекта.
Димитрова представи и предварителна информация за събраните добри примери за интеграция в България, които ще бъдат включени в европейски сборник.
Констатирано беше, че макар и преди края на проекта, някои от поставените в началото му цели вече са постигнати: създадени са редица нови партньорства между различни заинтересовани страни, разработени са практически инструменти за предприятията, които подпомагат интегрирането на гражданите на трети страни на пазара на труда.
Участниците в обучението споделиха и други добри практики от работодатели при наемане на граждани на трети страни и бежанци. Обсъдено бе влиянието на настоящата здравна и икономическа криза върху работата с хора от трети страни.