Брой 233 (743), 03-12-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Конференция "Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции - перспективи пред малкия и средния бизнес”

„Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции /ТПТИ/: перспективи пред малкия и средния бизнес“ бе тема на конференция, организирана от  Американската търговска камара в България, Конфиндустрия България, в сътрудничество с Посолството на САЩ в София и Българската търговско-промишлена палата.

Конференцията се проведе под знака на италианското председателство на Европейския съюз, като бе открито от вицепремиера по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева. Тя потвърди думите на Жан Клод Юнкер, председател на Европейската комисия, че Европа ще направи всичко възможно за подобряване на търговските и инвестиционни взаимоотношения между САЩ и ЕС. Инвестициите в нашата страна са намалели с 1/3 през 2014 г. в сравнение с 2013 г. и България се нуждае от търговското споразумение, като вид пакет от стимулиращи мерки за възстановяване на икономиката. Вицепремиерът Меглена Кунева изрази готовността на държавата за активно участие в преговорния процес. 

Особено внимание бе обърнато и на предизвикваните от подобно партньорство притеснения, свързани с генномодифицирани стоки, шистов газ, хранителни продукти от клонирани животни и др. Меглена Кунева подчерта, че Европа няма да отстъпва от високите стандарти за качество на продуктите и стоките и опазване на околната среда. Според нея споразумението не търси най-малкия общ знаменател както за стандартите, така и за цените, а цели реално и ползотворно сътрудничество. 

Министърът на икономиката Божидар Лукарски посочи, че трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции привлича всеобщо внимание – от политическите среди, неправителствените организации, бизнеса. Безспорно има много предизвикателства, опасения и очаквания, но България се стреми към отворени отношения с обществото, ясни преговорни условия, прозрачност и диалог с европейския бизнес. Като цяло очакваните резултати от ТПТИ са увеличаване на търговията и износа, секторна конкурентоспособност и производителност, които ще доведат до икономически растеж, иновации и заетост. За да се постигне всичко това, трябва да се предприемат основни мерки за улесняване достъпа до нови пазари, финансиране на бизнеса и намиране на партньори, поясни икономическият министър.

Посланикът на САЩ в България Н.Пр. Марси Рийс и италианският посланик у нас Н.Пр. Марко Контичели също взеха отношение по темата на конференцията. 

Н.Пр. Марси Рийс потвърди, че САЩ е убедена в необходимостта от трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции, както и в положителните му ефекти – повишаване на експорта в двете посоки и утвърждаване силата на двете икономики на ЕС и САЩ. Според САЩ, улесняването на достъпа на пазара от двете страни на океана ще доведе до икономически растеж. Специално за България очакванията са повишаване на износа за САЩ със 7,7 %, според проучване на БАН.

Посланик Рийс поясни с пример, че след влизането в сила на споразумението за сътрудничество между ЕС и Корея, износът на ЕС за азиатската страна нараства с 24%. Добър образец е и приложението на Северноамериканското споразумение за свободна търговия.

Италианският посланик у нас Н. Пр. Марко Контичели изрази очакване за създаване на едно балансирано, амбициозно и стратегическо сътрудничество между Европа и САЩ. Италия очаква от партньорството отпадане на тарифни и нетарифни бариери в търговията, запазване и съблюдаване на интелектуалните права на собственост за италианските продукти.

Във втория панел, модериран от председателя на БТПП Цветан Симеонов, бяха представени възможностите и стимулите за малкия и среден бизнес от подписване на споразумението за трансатлантическо партньорство.

Цветан Симеонов обобщи данните от анкетно проучване, извършено сред членовете на Палатата, относно ефекта от Споразумението между ЕС – САЩ. 46 % от МСП споделят, че основен ефект от ТПТИ ще бъде възможността за установяване на нови контакти и партньорства. 

Дияна Найденова, директор „Външноикономическа политика” към Министерство на икономиката, представи развитието на двустранната търговия със САЩ като акцентира, че след премахване на митата и другите тарифни ограничения върху стоките, българският износ става конкурентоспособен на американския пазар. Посочени бяха и приоритетните области при интернационализацията на МСП – превозни средства, машиностроене, химическа индустрия, храни и земеделие, информационни технологии, логистика.

Представители на компании, участващи в конференцията, споделиха опита си на американския пазар и вижданията си относно ползите от сключване на споразумение за трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции.

НОВИНИ ОТ БТПП
На тържествена церемония БТПП връчи годишните си награди
За 21-ва поредна година бяха отличени водещи фирми в българската икономика Още
Конференция "Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции - перспективи пред малкия и средния бизнес”
Очаква се споразумението между ЕС и САЩ да донесе полза и на потребителите, и на бизнеса Още
Промени в ръководството на Арбитражния съд при БТПП
Новият председател на АС е доц. д-р Кристиан Таков Още
БТПП участва в заключителна среща по проект GuardEn
Разработен е екологичен стандарт в рамките на проекта - насоки и препоръки за промяна на фирмената социална култура Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Бизнес форум и двустранни срещи с бизнес делегация от Гърция
10 декември, София Хотел Балкан Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Ръстът на БВП през третото тримесечие е 0,4% спрямо предходното и 1,5% на годишна база
Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката увеличава равнището си Още
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
Приета е наредба за изискванията за етикетирането и представянето на храните
С нея се въвеждат разпоредбите на девет европейски регламента и една директива Още
Публикувано е указание за прилагането на РМС 788 от 28.11.2014 г. за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори
За оптимизиране на процеса по събиране на бюджетните приходи от мита, данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични вземания Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2015 г.
Описани са мерките на ангажираните институции, социални партньори и неправителствени организации, които ще допринесат за изпълнението на държавната политика в тази област Още