На портала за обществени консултации на Министерски съвет е публикуван проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, относно разместването на почивните дни. С новата ал. 2 на чл. 154 от КТ се предлага промяна при ползването на празничните дни, в случаите когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и неделя. При тези хипотези е предвидено, че първите работни дни след тях са неприсъствени.
Според БТПП цитираната промяна не решава проблема, свързан с правото, дадено на Министерски съвет по чл. 154, ал. 2 от КТ за разместването на почивните дни, при което почивни дни (обикновено събота) се обявяват за работни, а делнични дни (понеделник - петък) се обявяват за почивни, за да се слеят с официалните празници.
Представителните на национално равнище работодателски организации категорично и в писмен вид възразиха срещу даденото в чл. 154, ал. 2 от КТ право на Министерски съвет да размества почивните дни, тъй като това влияе негативно върху производителността и качеството на труда, както в публичния, така и в частния сектор.
На първо място мотивите към § 2 от законопроекта не кореспондират с предлаганата разпоредба – нещо повече – между тях съществува противоречие, тъй като тази разпоредба не предотвратява изложените в мотивите проблеми, а напротив - легализира тяхното продължаване във времето.
На второ място – няма никаква икономическа и житейска логика да се удължава броят на почивните дни (в понеделник или в понеделник и вторник), ако официалните празници се случат в събота, или в събота и неделя. Възниква резонният въпрос дали гражданите не биха почувствали/отбелязали по-осезателно/значимо официалния празник, ако той се случи в събота/неделя, та се налага удължаване на почивката.