Българската търговско-промишлена палата проведе виртуална дискусия на фокус група по проект „Устойчива заетост и превенция на текучеството на работната сила“*. Като продължение на предишни подобни срещи, проведени на живо и в електронен формат, представители на работодателите, синдикални организации, граждани и фирми обсъдиха параметрите на разработения анализ на риска от текучество на персонала в българските предприятия.
Анализът на риска включва идентифициране и оценяване на потенциални рискови фактори, които могат да повлияят негативно върху организационната ефективност на дадена фирма, свързани с текучеството на персонала, като същевременно предостави възможност за търсене на подходи за тяхното преодоляване.
Целта на анализа е да опише етапите, през които преминава процесът по оценка на риска, използвания подход и методите, с помощта на които да бъде събирана нужната за анализа статистическа информация.
Беата Папазова, ръководител на проекта и представител на БТПП, заедно с Камелия Петкова, анализатор, представиха разработения анализ на риска от текучество на персонала.
В рамките на настоящия проект рисковите фактори бяха групирани в следните категории, които според наличните социологически данни в най-голяма степен оказват влияние върху текучеството на персонала:
Участниците в дискусията коментираха различните фактори и дадоха допълнителни предложения за обогатяването им и определяне на най-важните за намаляване на текучеството.
На базата на извършената оценка на риска, всеки един работодател ще има възможността да предприеме подходящи действия, с цел минимизиране на рисковете от текучество на персонала в съответното предприятие/фирма. Проектът ще разработи и мобилно приложение, което ще подпомага определянето на действията, с които да се борим с текучеството на персонала. Очаквайте допълнителна информация в сайта на БТПП.
----------------------
* Проект BG05M9OP001-1.051-0004-C01 „Устойчива заетост и превенция на текучеството на работната сила“ се финансира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“ и съфинансира от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.