Генералният секретар на Асоциацията на европейските търговски палати Арналдо Абруцини сподели по повод публикувания днес от Европейската комисия пакет за Европейски енергиен съюз следното: „Пакетът много прилича на старо вино в нови бутилки. Приоритетите може и да са променени, но никоя от стратегиите, представени днес, не са наистина нови. Комисията е достигнала до правилните заключения на фона на последните развития на икономическо и политическо ниво в някои области, но в други – изглежда не може да намери решение на предизвикателствата пред членовете на ЕС или да предприеме нови подходи.”
Да се справим с фрагментирането на пазара е приоритет № 1
Палатите в Европа приветстват намерението на ЕК да приложи нулева толерантност при приложението и влизане в сила на съществуващото енергийно законодателство.
„Завършването на европейския вътрешен енергиен пазар е най-малкият резултат от намаляваното на цените и осигуряването на доставки, така че е окуражаващо, че зам.-председателят Шефчович признава, че ЕК трябва да бъде по-строга по отношение прилагането на съществуващите правила”, добавя Абруцини.
Все пак, за да се създаде истински единен енергиен пазар ЕС трябва да излезе извън тези рамки, чрез развиване на хармонизирани повсеместни за ЕС схеми за подкрепа на енергията от възобновяеми източници и чрез бързо създаване на ясни правила на ниво ЕС за механизми за потенциален капацитет. Ако ли не, има силен риск от още по-голямо фрагментиране на пазара.
Последователност, конкурентоспособност и енергийна ефективност
Продължаващата липса на ясна стратегия за осигуряване на достъпна и конкурентна цена на едро на енергията е основен недостатък на предложения пакет. Препоръките по страни от ЕК би трябвало ясно да посочват мерки за обръщане на тенденцията за нарастващо ценово напрежение. Още повече, опитите за насърчаване на конкурентоспособността на европейската икономика не трябва да влизат в противоречие с мерките за намаляване на въглеродните емисии на ЕС.
На последно място, Европалати подкрепя фокусът върху енергийната ефективност на тези сектори, при които потенциалните ползи са най-високи, като строителство и транспорт, но подчертава, че по-нататъшните мерки по сектори, ориентирани по-специално към малките фирми с ограничен опит и ресурси, са силно необходими.