Брой 201 (1959), 21-10-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Цветан Симеонов: Очакваме двуцифрен ръст на заплатите


Интервю на Венцеслав Генков, в. Монитор, 18.10.2019

- Г-н Симеонов, държавата е против това първите три дни болнични да не се заплащат. Иска реформи, но какво предлагате вие?

- Ние имаме сигнали, че фирмите, за да оцелеят, поддържат нивото на заетостта възможно на най-ниската степен. Което означава, че всеки един отсъстващ работник, всеки един болничен се отразява на цялостния технологичен процес в което и да е предприятие, в която и да е служба. Но по-важното за една пазарна икономика е не само да бъде добър климатът за работа, но и да не се правят изкривявания на пазарите. Когато преди повече от десет години беше въведено това задължение за работодателите да плащат първите три дни болнични, ние проявихме разбиране и се съгласихме, като смятахме, че това е временно.

Най-коректно е да се върнат задълженията за изплащане на болничните в НОИ, защото всеки един работник и всеки един работодател внася осигурителни вноски и е нормално с тях да се покриват нуждите на боледуващите. Това ще даде възможност държавата да контролира и издаването на болничните листове.

Виждаме една крещяща незаинтересованост на съответните контролни служби, виждаме злоупотреба с болничните. За всеки е ясно, че когато наближат празници, изведнъж се увеличава заболеваемостта. Когато настъпи сезонът за консервирането на зеленчуци или трябва да се прибира някаква реколта, се увеличават и болничните. Не е нормално работодателят, който няма възможност да следи и да контролира, да плаща нещо, на което в много случаи се оказва, че се гледа с лека ръка, включително и от здравните служби, за които, след като няма санкция, не е никакъв проблем да направят една услуга на своите познати.

Другият начин е да се започне постепенно и първият ден или първите два дни болничният да не се заплаща въобще. По този начин считаме, че до голяма степен желанието за отсъствие няма да възниква или ще бъде равностойно на това някой да си пусне неплатен отпуск и да си свърши работата.

- В индустрията вече има освобождаване на служители, но в други сектори има недостиг. Каква тенденция отчитате при пазара на труда?

- Министерството на труда обяви недостиг на близо 100 000 работници. И то кадри със средно образование. Пътищата за излизане от това положение са няколко. Най-бързият и безболезнен начин е държавата и държавните органи, които се занимават с това, да ускорят своите усилия за улесняване на вноса на работници. Има такива разговори, но те някак си вървят мудно. Знаем, че работодателите биха имали полза от това да ползват повече работници от Украйна, от Молдова. Имаме някакъв напредък и с Виетнам. Ние разглеждаме възможността за работници и от централноазиатските бивши съветски републики, като Узбекистан.

- За кои сфери има нужда да ги внесем тези работници?

- От страните, които споменах, можем във всички сфери да внасяме работници, защото тяхното образование е сравнимо по качество с нашето. Освен това пък в страни като Виетнам има по-голям избор на работници. И когато имаш маса от желаещи, можеш да направиш по-добър подбор. Това би било най-бързото решение. По-скъпо решение е това да се въведат новости, иновации в производството, да се повиши производителността с по-добри машини, с по-добре обучени кадри.

Продължение  ТУК

НОВИНИ ОТ БТПП
Цветан Симеонов: Очакваме двуцифрен ръст на заплатите
Интервю на Венцеслав Генков, в. Монитор, 18.10.2019 Още
Покана за бизнес конференция „България и Пакистан - възможности за сътрудничество в търговията и туризма"
25 октомври от 10 часа в БТПП Още
Представяне на Нов гаранционен инструмент на Европейския инвестиционен фонд за търговско кредитиране в подкрепа на интернационализацията на МСП
30 октомври 2019 г. от 14.30 часа в БТПП Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Русенската търговско-индустриална камара организира обучение по БЗУТ
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата
Предвидено е продължаване на действието на съществуващата дерогация за електропроизводителите в България Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Новите прогнози за българската икономика: по-добра от очакваната 2019 г., повече рискове напред
Автор: Лъчезар Богданов, Институт за пазарна икономика Още
ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА И ЕНЕРГИЙНА ДИВЕРСИФИКАЦИЯ
Откриване на първите 11 км газова инфраструктура от трасето на "Балкански поток"
Възможност за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Международен търг в Ирак за изграждане на производсвена линия за сглобяване и производство на батерии
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Kонференция на тема „Стандартизация, научни изследвания и иновации”
9 октомври 2019 г. в София, Гранд хотел София Още