Запазването на високи нива на безработица в света и хроничното уязвимо положение по отношение на заетостта в много развиващи се и нововъзникващи икономики все още оказва силно влияние върху света на труда, предупреждава нов доклад на Международната организация на труда (МОТ).
Броят на безработните през 2015 г. се оценява на 197.1 млн., като прогнозата за 2016 г. е да нарасне с 2.3 млн. и да достигне 199.4 млн. Това посочва МОТ в публикувания на 19 януари годишен доклад ILO’s World Employment and Social Outlook – Trends 2016 .
Според генералния директор на МОТ Гай Райдър, който беше почетен гост на честването на 120-годишнината на БТПП, значителното забавяне в бързоразвиващите се икономики в съчетание с резкия спад в цените на стоките, оказва драстично влияние върху света на труда.
„Много работещи жени и мъже са принудени да приемат нископлатена работа както в нововъзникващите, така и в развиващите се икономики, а също така все по-често и в развитите страни. Въпреки спада в нивото на безработица в някои страни-членки на ЕС и в САЩ, все още има прекалено много безработни. Необходимо е предприемането на спешни мерки за увеличаване на броя на възможностите за достоен труд, или рискуваме засилване на социалното напрежение“, добави Гай Райдър.
Равнището на безработица в световен мащаб ще се понижи от 5,8% през 2014-2016 г. до 5,7% през 2017 г., благодарение на създаването на работни места в САЩ и Европа. Нарастващото население обаче означава, че общият брой на незаетите ще се увеличи, посочва докладът. Това увеличение ще дойде от развиващите се и нововъзникващите икономики като Русия, Южна Африка, както и Бразилия, където броят на безработните ще нарасне от 7,7 млн. до 8,4 млн. души през тази и следващата година. Прогнозите са и трите държави да покажат по-лоши резултати от очакванията преди година.
В засегнатите от кризата европейски страни като Гърция, Португалия и Испания нивата на безработица са се понижили средно с почти 2 процентни пункта през миналата година, но остават над 20% в Испания и Гърция. Като резултат от спада на цените на енергията и обезценяването на еврото ще настъпи по-бързо от очакваното създаване на заетост в ориентираните към износ южноевропейски страни като Испания, Португалия и Италия.
Нивата на безработица се очаква обаче да останат по-високи от преди кризата в Европа с някои изключения като Великобритания и Германия.
Докладът посочва, че неформалната икономика, като процент без включването на селското стопанство, достига до 50% в развиващите се и нововъзникващите икономики. В една трета от тези страни тази цифра е над 65% от заетите.