На 30 и 31 януари т.г. в Любляна се проведе първата работна среща на партньорите по проект MOWECO- „Mobilising Institutional Learning for Better Exploitation of Research & Innovation for the Circular Economy“ . Проектът ще се изпълнява по Дунавската програма за сътрудничество от 12 организации от 9 страни*.
Българската търговско-промишлена палата е координатор на дейностите, свързани с комуникационната стратегия на проекта, или с разпространение на резултатите и разработените продукти по проект MOWECO. Тази функция е възложена на Палатата предвид структурата й, която осигурява национално покритие на страната, както и силната й позиция като работодателска организация и широките й международни контакти.
Основната цел на проекта е да се разработят дейности и мерки, които да информират и подготвят МСП за по-широкото прилагане на модела на „кръговата икономика“ – модел, който стимулира използването на рециклирани отпадъци и трансформацията им в нов производствен ресурс.
Въвеждането на модела на „кръговата икономика“ изисква прилагането на нови еко технологии, стратегии и бизнес модели, които да допринесат за развитието на иновативен и социално отговорен Дунавски регион.
В рамките на изпълнение на проекта се предвижда да се създадат различни инструменти и продукти, които да подпомогнат и насърчат МСП към внедряване на иновативни практики, прилагани в „кръговата икономика“ като нови бизнес модели, виртуален пазар на „екотехнологии“, виртуален изложбен център на иновации в сектора и др.
Фирми, с постижения при внедряване на екотехнологии в производството и иновативни практики, водещи до намаляване на замърсяването и ефективно използване на природния ресурс, ще имат възможност да участват в международната изложба IFAT – Мюнхен 2018, лидер в ефективното управление на водата, отпадъците и суровините.
В рамките на проекта ще бъде учредена и специална награда за фирми „екоиноватори“. Предстои определяне и обявяване на секторите, в които ще има учредени награди, както и критериите за участие.
Партньорите по проекта ще работят и в посока запознаване на стейкхолдерите с иновативни модели и стратегии , прилагани от европейски партньори във връзка с „кръговата икономика“, за да стимулират изработването на стратегии, планове за действие и законодателство в Дунавския регион , което да ускори процеса и да отговори на стратегията на ЕС за по-широкото въвеждане на „кръговата икономика” в реалния живот.
----------
* Австрия, България, Германия, Румъния, Словения, Словакия, Унгария, Хърватска и Сърбия