По Националния план за действие по заетостта 2018
Българската търговско-промишлена палата за по-малко от осем месеца обучи 1300 безработни лица от уязвими групи, които в резултат на проведените обучения придобиха нови професии и част от професии, ключови компетентности, умения и квалификации, които да им помогнат да се включат успешно на пазара на труда.
Целта на проекта бе насърчаване на заетостта и реинтеграцията на пазара на труда на безработни лица от уязвими групи, чрез мерки за активизиране, придобиване на квалификация и повишаване на компетенциите, с оглед постигане на съответствие между професионалната подготовка на работната сила и нуждите на работодателите от работници със съответни умения и квалификация.
Проектът имаше балансиран национален обхват, като обучителните центрове бяха в градовете: Стара Загора, Пазарджик , Враца, Търговище , Бургас, Благоевград, Габрово, Варна, Айтос, Несебър, Добрич, Монтана, София, Пловдив, Ловеч, Велико Търново, Троян, Русе, Попово, Разград, Силистра, Тутракан, Бяла, Кубрат и Хасково.
Предвид заявените от работодателите в съответните населени места нужди от специалисти с конкретни умения и квалификации, по-голямата част от обучаемите – 800 лица - бяха насочени към придобиване на първа квалификационна степен по специалностите „Оператор на компютър“, „Шивачество“, „Помощник в строителството“, „Хотелиерство“, „Стругарство“ и „Работник в производството на кулинарни изделия в заведенията за хранене и развлечения“, а над 500 безработни лица бяха включени в обучения за придобиване на специфични компетентности и професионална квалификация по част от професии като: „Търговски представител“, „Сътрудник маркетингови дейности“, „Производство на кулинарни изделия и напитки“, „Обслужване на заведения в обществено хранене“, „Организация на дейностите в места за настаняване“, „Застрахователно и осигурително дело“, „Озеленяване“ и „Търговия“.
С провеждането на квалификационните обучения по Националния план за действие по заетостта 2018 (НПДЗ 2018) БТПП постигна целите си да подпомогне политиките и усилията на останалите институции в националния процес по насърчаване на заетостта и реинтеграцията на пазара на труда на безработни лица от уязвимите групи.
По проекта КРОС-БИ Палатата, като работодателска организация, не само организира обученията на безработните лица, но чрез членуващите в нея фирми осигури заетост на значителна част от тях. Предвидената по проекта заетост в размер на общо 40% от броя на обучаемите бе надхвърлена с 9% - или общото постигнато равнище на заетостта е 49%, от която за 5% от тях е субсидирана заетост, а за останалите 35% - несубсидирана заетост, самонаемане и стажуване. Общият брой на лицата, включени в заетост, е 574 с участието на 120 работодатели.