На 21-22 март 2017 г. в гр.Рига, Латвия се състоя среща на партньорите по проект SKILLS+, финансиран по програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА. Проектът се изпълнява от 12 организации от 11 страни и цели да подпомогне развитието на МСП от селските райони чрез внедряването на модерни ИКТ инструменти в ежедневните им бизнес дейности.
В рамките на срещата представители на асоциацията по ИКТ и министерството на околната среда и регионалното развитие на Латвия представиха добри примери, свързани с дигитализацията и нейното влияние върху икономиката. БТПП в партньорство с ИАНМСП (подкрепящ партньор) представи успешно реализирани проекти по внедряване на иновативни продукти и услуги от МСП в България, финансирани по ОП „Развитие на конкурентоспособността 2007-2013г.”
В програмата на срещата бе предвидено и обучение на участниците за предстоящите посещения за обмяна на добри практики (peer reviews). Посещенията са планирани да се осъществят през есента на тази година. За целта в момента партньорите извършват проучвания, които ще бъдат базата за осъществяване на посещенията. Проучванията представят степента на развитие на съответната територия по отношение използване на ИКТ от МСП в селските райони, наличие на широколентов достъп до интернет и политики, подпомагащите внедряването на ИКТ в дейността на фирмите. В рамките на визитите партньорите ще се запознаят с направените проучвания, ще проведат интервюта с целевите групи от заинтересованите страни и ще изготвят доклад с препоръки за подобряване дигитализацията на фирмите от селските райони. БТПП ще информира допълнително за предстоящото през месец октомври в България peer review.
Подробна информация за проекта и предстоящите дейности може да бъде намерена на следния линк http://www.interregeurope.eu/skillsplus/
---------------
* Проект SKILLS+ цели да разработи “план за действие” за политиките, насочени към МСП в селските региони, за повишаване на тяхната конкурентоспособност. Мерки от този план за България следва да бъдат включени в програма ОПИК за следващия период на планиране след 2020. Планът за действие ще бъде разработен от БТПП в сътрудничество с ИАНМСП и ще съдържа предложения за схеми за финансиране на МСП от селските региони, които да бъдат включени в ОПИК за следващия програмен период.При разработването на плана за действие БТПП ще проведе консултации за отразяване мнението на бизнеса и браншовите организации.