Четвърта среща ЕС-Югоизточна Европа, организирана от списание The Economist, се провежда в столичния „София Хотел Балкан“ под надслов „Обратно броене към стабилност и растеж“.
Каква е стратегията на страните от Югоизточна Европа за завръщане към растеж и как ЕС и европейските институции подпомагат тези държави по пътя на икономическото им възстановяване обсъждат вчера и днес водещи представители на правителството, Европейската комисия, бизнеса, финансовите институции. БТПП е представена от председателя Цветан Симеонов. Той участва в първия панел, посветен на политическите и икономическите предизвикателства пред Европа.
В хода на дискусията по основния въпрос дали Европа ще се справи с предизвикателствата, бившият министър-председател на Швеция Карл Билт посочи, че освен основно притеснение за европейците, миграционният въпрос се превръща в сериозен политически проблем и значителна икономическа тежест за страните от ЕС, но ако те успеят успешно да интегрират мигрантите, това може да се превърне в икономическо предимство.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика на България Томислав Дончев изтъкна, че тенденциите за икономически изолационизъм в Европа са тревожни и че стремежът към общо и бързо решение на проблемите би трябвало да е основен приоритет. По отношение на България той подчерта необходимостта от настигащи темпове на растеж, спрямо европейските страни.
В рамките на втория панел бе дискутиран Инвестиционният план Юнкер и перспективите пред България, Румъния и Хърватска. Меглена Кунева, заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси на България, обясни, че планът Юнкер няма за цел да стимулира кохезионната политика, а да насърчи по-доброто управление чрез еднакви стандарти и критерии, така че бизнесът и публичният сектор да работят максимално добре.
Флавия Паланса, директор на отдела за кредитиране в Централна и Югоизточна Европа на Европейската инвестиционна банка, очерта основните фактори, които влияят върху икономическата ситуация в ЕС – намаляващите публични инвестиции, които от своя страна водят до по-малко частни инвеститори; слабо или липса на доверие към институциите.
Третият панел от първия работен ден на форума обхвана въпросите за възстановяване на конкурентоспособността на бизнеса и новите модели за растеж в региона. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова изтъкна петте основни направления за икономически растеж – политическа стабилност, икономическа стабилност, прогнозируемост за бизнеса, ясна визия и стратегия за бъдещо развитие, резултатно ориентирани програми и проекти. Министърът на икономиката Божидар Лукарски подчерта важността на усилията за повишаване на конкурентоспособността и подобряване на бизнес средата в страната.
Растежът на банковия сектор в повечето страни от ЮИЕ ще бъде много по-голям през 2015 г. и 2016 г. в сравнение с този от миналата година. На това мнение е Божан Маркович, водещ регионален икономист за Югоизточна Европа на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Част от това възстановяване се дължи на кредитирането от банките. Макар че ситуацията се различава в отделните страни в региона, средностатистически се наблюдава сериозно намаляване на задлъжнялостта особено сред бизнеса, коментира експертът.
Днес от 20.00 часа президентът Росен Плевнелиев ще бъде почетен гост и ключов говорител на заключителната гала-вечер на двудневния форум.