Иновациите трябва да са сред приоритетите за страната ни през новия програмен период 2014-2020 година. Това e консенсусното виждане на участниците в Националния форум „Предизвикателствата пред развитието на Република България през програмния период 2014-2020“, организиран от Федерацията на научно-техническите съюзи в България (ФНТС) със съдействието на БТПП.
Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева направи обзор на целите и задачите, които трябва да изпълни България през новия програмен период. "Визията за развитие на българската икономика към 2020 година е постигане на интелигентен, устойчив, приобщаващ и териториално балансиран икономически растеж с цел повишаване на жизнения стандарт чрез въвеждане на конкурентно образование и обучение; създаване на условия за качествена заетост и социално включване; осигуряване на благоприятна бизнес среда, насърчаване на инвестициите, прилагане на иновативни решения и повишаване на ресурсната ефективност; гарантиране на достъпно и качествено здравеопазване”. Тя посочи още, че в краткосрочен план дейността на Министерството на икономиката и енергетиката обхваща изпълнението на няколко основни задачи, сред които са стимулиране на малкия и среден бизнес чрез улесняване достъпа до финансиране, интернационализация, обучение и иновации.
„Българска търговско-промишлена палата е организация, която се стреми към прагматичен подход и работи в посока подпомагане на фирмите“, подчерта Цветан Симеонов, председател на БТПП. Той формулира трудностите и пред българските, и пред чуждестранните инвеститори - тежката администрация и свързаната с нея корупция; твърде динамичното в последните години законодателство; ограничения достъп до финансиране.
По отношение на Кодекса на труда председателят на Палатата отбеляза, че той не е балансиран и има много формалности, които на практика не се изпълняват от малките фирми и създават предпоставка за корупция. Кодексът на труда има и друг недостатък - работодателят по никакъв начин не може едностранно да прекрати договор, за разлика от служителя, който може да извърши това с едномесечно предизвестие. Това е база, която създава практика за изтичане на кадри от едно предприятие в друго, като се има предвид, че е инвестирано в дадения служител и за обучение, и за квалификация.
„Ако България не се справи с наболелия проблем – корупцията, и с безнаказаността на администрацията, не могат да се очакват добри резултати“, допълни Симеонов.
В рамките на форума разискванията бяха разделени в два тематични панела: