Асоциация "Прозрачност без граници" отбеляза Международния ден за борба с корупцията с официално представяне на резултатите от Втория годишен Индекс на Местната система за почтеност.
Индексът представя сравнителна картина на антикорупционния капацитет, роля и значение на общински съвет, кмет, общинска администрация, политически партии, органи на съдебна власт, полиция, бизнес, медии и гражданско общество в 27-те общини – областни центрове в България. Когато функционират в синхрон с водещите стандарти за независимост, прозрачност и отчетност, те образуват стабилна Местна система за почтеност и са гарант за ефективно и почтено управление.
Участие във форума взеха представители на институциите, на местната власт, неправителствения сектор и бизнеса. БТПП бе представена от председателя Цветан Симеонов. Като един от добрите примери за активна роля на бизнес организациите в изследването е посочена дейността на Палатата в Благоевград. Организацията е изградила практика да оказва подкрепа на фирми, които считат, че са засегнати от решения на институциите.
БТПП многократно отправя предложения за намаляване на административната тежест върху бизнеса – инструмент за превенция и ограничаване на корупционния натиск, и насърчава добрите практики и възможностите за усъвършенстване на местната среда.
Най-висок е индексът за почтеност на общините София, Бургас и Стара Загора.
Като цяло има понижаване на оценките на общинските съвети. Сред добрите примери са Бургас, Габрово, където прякото взаимодействие и доброто сътрудничество между кмета и Общинския съвет дават водещи стойности на прозрачност и на публичност в работата и ефективност, дори в работата на двете институции.
Като цяло хората са недоволни от механизмите за обратна връзка с органите на местната власт.
От изследваните 27 общини само в 5 функционират местни омбудсмани, които са с най-висока оценка като влияние върху местната администрация.