Людмила Петкова, зам.-министър на финансите, проведе среща с представители на бизнеса и на синдикатите по повод отмяната от Конституционния съд на единната сметка на НАП. Председателят на БТПП Цветан Симеонов и експерти от Палатата участваха в обсъждането.
Зам.-министърът съобщи, че е направен предварителен анализ на решението на КС и предложенията са изготвени, за да се реагира във възможно най-кратки срокове, като същевременно се избере най-ефективният вариант за бизнеса и за приходната администрация, с цел да не се затрудни плащането на данъци и осигуровки.
Изготвен е проект на законодателни промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В първия вариант се предвижда единната сметка да бъде разделена на четири отделни сметки - за републикански данъци, за вноски за държавно обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за здравноосигурителни вноски. Във всяка от тях ще действа принципът на единната сметка, като първо ще се погасяват най-старите задължения. Вторият вариант предлага една сметка с 4 кода за вид плащане.
Петкова допълни, че и при двата варианта се предвижда преходен период. За сумите, които са постъпили по единната сметка, но все още не са обвързани със задължения по декларации, се предоставя възможност на лицата в тримесечен срок от влизането в сила на промените в ДОПК, да заявят кое задължение да се погаси. Заместник-министърът допълни, че при варианта с четири сметки, най-безпроблемно ще бъде прехвърлена информацията от единната сметка и няма да възникнат проблеми с базата данни и прехвърлената информация.
БТПП настоява с новото законодателство да се премахне възможността - суми, внесени за обществено осигуряване, да бъдат отнасяни към задължения по данъци и обратно – суми, внесени по данъчни задължения, да бъдат използвани за погасяване на задължения по общественото осигуряване. Палатата предлага да се въведе отново краткия еднодневен срок за разнасяне на постъпилите плащания по съответните пера и да се премахне възможността данъчните лица да преценяват кое от задълженията да бъде погасено - това да остане в правомощията на данъчнозадълженото лице.
Окончателно становище по проекта на законодателни промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс Палатата ще представи след консултация с членовете си.