По време на проведената в края на миналата седмица среща на Евроклуба при БТПП бе представена интересна презентация за „Плана Юнкер”. Аглика Събева- Цветанова, съветник по икономически въпроси в Представителството на Европейската комисия в България, проследи усилията на Европейската комисия да мобилизира частни инвестиции в ключови сектори, които да подобрят цялостния инвестиционен климат в ЕС.
Особено внимание беше обърнато на Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси и на Европейския портал за инвестиционни проекти, които са втората част от Плана за инвестиции за Европа и са предназначени да съдействат за постигането на целите на Европейския фонд за стратегически инвестиции.
Европейски консултантски център по инвестиционни въпроси
е предназначен да действа на принципа на „обслужване на едно гише“ за инвеститори или организатори на проекти, които се нуждаят от консултация във връзка с инвестиционни проекти и финансирането им.
Новите консултантски услуги на центъра допълват подкрепата, която се предоставя по други програми на ЕС.
Предоставяните от центъра услуги включват:
Центърът предоставя консултации относно:
Европейски портал за инвестиционни проекти
е публично достъпен интернет-базиран портал от инвестиционни проекти, който е създаден с цел да ускори процеса по разработването и осъществяването на инвестиционни проекти в Европейския съюз и по този начин да допринесе за по-голяма заетост и икономически растеж.
Основните компоненти на ЕПИП са:
Очаква се ЕПИП да стартира своята работа през месец февруари 2016 г. Въпреки това през месец декември 2015 г. ЕК отправи покана към държавите членки за предоставяне на проектни предложения още преди стартирането на портала. За целта следва да бъде попълнена следната типова бланка, изготвена от ЕК. Попълнените, съгласно указанията на Комисията, бланки следва да бъдат изпратени на следния електронен адрес: eipp-project@ec.europa.eu. Всякакви въпроси относно инициативата може да бъдат адресирани до същия електронен адрес, като съответните служби ще направят всичко възможно да отговорят в рамките на три работни дни.
За да бъде включен даден проект в ЕПИП, той трябва да отговаря на следните критерии:
а) проектът (или групата от обединени проекти) трябва да има минимален бюджет в размер на 10 млн. евро от гледна точка на необходимите инвестиции, като е възможно да се комбинират по-малки проекти за достигане на тази стойност;
б) проектът трябва да попада в някой от секторите, посочени в член 9, параграф 2 от Регламента за Европейския фонд за стратегически инвестиции, като в проектната форма са включени общо 24 възможни сектора. Възможно е проектът да попада едновременно в два от тях;
в) организаторът трябва да бъде правен субект, установен в държава - членка на ЕС;
г) проектът трябва да е съвместим с правото на Съюза и правото на съответната държава членка;
д) изпълнението на проекта трябва да се очаква да започне в рамките на три години от подаването на заявлението за включване в ЕПИП.
Евентуалното публикуване на дадено инвестиционно намерение в ЕПИП не означава, че то е одобрено или ще получи финансиране от Европейския съюз или Европейската инвестиционна банка. Порталът ще служи основно за осигуряване на редовен и структуриран публичен достъп до информация относно инвестиционни проекти в ЕС, за да могат потенциалните инвеститори да имат достъп до прозрачна и надеждна информация, при надлежно спазване на изискването за защита на важни търговски тайни.
Участието на проекти на частния сектор в ЕПИП е свързано с такса за обработване на заявлението на всеки проект в размер на 250 евро, който е определен в Решение за изпълнение на ЕК за създаване на Европейски портал за инвестиционни проекти. Проектите, които бъдат подадени преди стартирането на ЕПИП, предвидено за месец февруари 2016 г., ще заплатят по-ниска такса в размер на 100 евро.