Китайска делегация от Международната търговска палата "Пътят на коприната", която е на посещение в България по покана на председателя на Българската търговско-промишлена палата, проведе срещи с представители на различни институции.
В Администрацията на президента на Р България бе осъществена среща с Юлияна Димитрова, съветник на държавния глава по икономическите въпроси. Тя се запозна с мисията на Международната търговска палата и изрази надежда за скорошно откриване на пряка въздушна линия България-Китай, с която двустранните отношения ще бъдат изключително улеснени, особено в сферата на туризма.
Жан-Гий Карие, изпълнителен председател на Международната търговска палата „Пътят на коприната“, очерта дейността на организацията, която има за цел мултиплициране на възможностите за бизнес между компании от България и Китай. Той информира, че през изминалата година ръководството на международната палата е провело посещения в повече от десет страни, по Пътя на коприната. Постигнати са договорености за внос и реализация на конкретни стоки от тези страни на огромния китайски пазар. Някои от страните, с които са постигнати споразумения, са: Армения, Туркменистан, Монголия, Ливан и др.
Председателят на БТПП, Жан-Гий Карие и членовете на делегацията разговаряха с Александър Манолев, зам.-министър на икономиката. Сътрудничеството между България и Китай е много интензивно, сподели Манолев и допълни, че БТПП, която отскоро е член на Международната търговска палата „Пътят на коприната”, играе важна роля в този процес и е много добър партньор на Министерството.
Сътрудничеството на ниво правителства на двете държави е доста активно. То обхваща и дейностите в рамките на инициативата „Един пояс, един път“. Манолев подчерта, че по време на редицата двустранни и многостранни срещи през 2018 г. са договорени много инвестиционни проекти. Двустранният стокообмен също бележи стабилен растеж.
Жан-Гий Карие разясни, че Международната търговска камара „Пътят на коприната“ - Silk Road Chamber of International Commerce може да предостави експертна помощ на български компании за кандидатстване за финансиране или възползване от възможностите на инициативата „Един пояс, един път“. Бяха обсъдени секторите, в които български предприятия могат да са конкурентни и да търсят възможности за финансиране или стартиране на общи проекти.
Международната търговска камара може да помогне и за излизането на български компании на фондовата борса в Хонконг, стана ясно по време на срещата. Страните се договориха да продължат партньорство и да набележат заедно конкретни сфери и проекти, по които да си партнират.
Срещите на представителите на Международната търговска палата „Пътят на коприната” продължават.