Брой 246 (2004), 23-12-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Перспективите пред българската икономика през 2020г. Какво показва динамиката на световните класации на фона на световно забавяне на икономиката


В края на всяка  календарна година Българската търговско-промишлена палата извършва преглед в позиционирането на България в значими и общопризнати класации, които отразяват пряко икономическата действителност и бъдещите перспективи за развитие на бизнес средата и обществото.

За съжаление, България продължава да е с низходящ тренд по отношение на една от най-детайлните класации на Световната банкаDoing Business. Страната се нарежда на 61-во място за 2020г., а само няколко години по-рано сме с над 20 позиции по-напред (2016 г. – 38-мо място).

Основните предизвикателства са свързани не с влошаването на ситуацията у нас по различните критерии, а с изоставането ни на фона на световната конкуренция и динамиката, с която се извършват промените и процесите. Такъв е случаят и с индекса за цифрова икономика и общество (DESI) на Европейската комисия, където се нареждаме на последното – 28-мо място. Тук е важно да отбележим, че оценката е не защото нищо не се случва с внедряване на цифрови технологии, а защото динамиката в действията за имплементиране на дигитализацията изостава на фона на страните от ЕС. Оценката на DESI е в унисон и с тази на INSEAD (Business school) и техния Глобален иновационен индекс, където падаме с 3 позиции надолу до 40-то място от 126 страни за 2019г.

Не са само негативните тенденции в световните класации. Налице са и добри оценки или такива, в които запазваме мястото си. Отчитаме позитивно положителната перспектива и оценка BBB на S&P, дадена ни преди месец, на фона на зараждащо се  световно и европейско забавяне на икономиката. В средата на годината Moody`s също промени перспективата за страната към положителна, а Fitch запази оценката си от предходната година.

Един от индексите, които разглеждаме за пръв път в годишния обзор, а именно този за върховенство на закона на World Justice Project, също показва подобрена оценка за България спрямо предходната година, заемайки 54-та позиция от 126 страни. 

Можем да се похвалим, че по отношение на дела на заетите в ИКТ сектора, България е първенец по дял на жени в сферата - с 26,5%, при средно за ЕС 17%.

Запазваме позиции в индекса, който измерва мира по света на Vision of humanity, класирайки се на 26-та позиция.

През 2019г. подобрихме индекса за право на собственост на Property Rights Alliance с две позиции до 61-во място. Двата индекса за икономическа свобода на The Heritage Foundation  и на The Fraser Institute показват позитивна динамика с  до 10 позиции за страната, заемайки 37-мо място. Важен елемент в доклада на Фрейзър е, че страната е класирана на първо място  по отношение на подкритерия „регулиране на кредитния пазар“ с още десет страни. Позитиви и в индекса за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум, според който България зае 49-ма позиция през 2019г. спрямо 51-ва година по-рано.

 

 

 

 

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ ПАЛАТАТА
В навечерието на Рождество Христово…
НОВИНИ ОТ БТПП
Перспективите пред българската икономика през 2020г. Какво показва динамиката на световните класации на фона на световно забавяне на икономиката
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Бургаската търговско-промишлена палата връчи Годишните си награди за 2019-та година
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Държавен инвестиционен план
Автор: Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика Още
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
КЗК прие нов образец на уведомление за концентрация и указания за неговото попълване
Влиза в сила от 01.01.2020 г. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Избягването на данъци от големите компании трябва да спре, настояват депутатите
Модернизиране на правилата за корпоративно данъчно облагане Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покана за участие в CONNEXT 2020
27-28 февруари 2020 г. в MiCo Изложбен център Милано Още