В края на всяка календарна година Българската търговско-промишлена палата извършва преглед в позиционирането на България в значими и общопризнати класации, които отразяват пряко икономическата действителност и бъдещите перспективи за развитие на бизнес средата и обществото.
За съжаление, България продължава да е с низходящ тренд по отношение на една от най-детайлните класации на Световната банка – Doing Business. Страната се нарежда на 61-во място за 2020г., а само няколко години по-рано сме с над 20 позиции по-напред (2016 г. – 38-мо място).
Основните предизвикателства са свързани не с влошаването на ситуацията у нас по различните критерии, а с изоставането ни на фона на световната конкуренция и динамиката, с която се извършват промените и процесите. Такъв е случаят и с индекса за цифрова икономика и общество (DESI) на Европейската комисия, където се нареждаме на последното – 28-мо място. Тук е важно да отбележим, че оценката е не защото нищо не се случва с внедряване на цифрови технологии, а защото динамиката в действията за имплементиране на дигитализацията изостава на фона на страните от ЕС. Оценката на DESI е в унисон и с тази на INSEAD (Business school) и техния Глобален иновационен индекс, където падаме с 3 позиции надолу до 40-то място от 126 страни за 2019г.
Не са само негативните тенденции в световните класации. Налице са и добри оценки или такива, в които запазваме мястото си. Отчитаме позитивно положителната перспектива и оценка BBB на S&P, дадена ни преди месец, на фона на зараждащо се световно и европейско забавяне на икономиката. В средата на годината Moody`s също промени перспективата за страната към положителна, а Fitch запази оценката си от предходната година.
Един от индексите, които разглеждаме за пръв път в годишния обзор, а именно този за върховенство на закона на World Justice Project, също показва подобрена оценка за България спрямо предходната година, заемайки 54-та позиция от 126 страни.
Можем да се похвалим, че по отношение на дела на заетите в ИКТ сектора, България е първенец по дял на жени в сферата - с 26,5%, при средно за ЕС 17%.
Запазваме позиции в индекса, който измерва мира по света на Vision of humanity, класирайки се на 26-та позиция.
През 2019г. подобрихме индекса за право на собственост на Property Rights Alliance с две позиции до 61-во място. Двата индекса за икономическа свобода на The Heritage Foundation и на The Fraser Institute показват позитивна динамика с до 10 позиции за страната, заемайки 37-мо място. Важен елемент в доклада на Фрейзър е, че страната е класирана на първо място по отношение на подкритерия „регулиране на кредитния пазар“ с още десет страни. Позитиви и в индекса за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум, според който България зае 49-ма позиция през 2019г. спрямо 51-ва година по-рано.