На 13 и 14 юни в гр. Нитра, Словакия се проведе втората работна среща на партньорите по проект MOVECO- „Mobilising Institutional Learning for Better Exploitation of Research & Innovation for the Circular Economy“. Проектът се изпълнява по програма за транснационално сътрудничество “Дунав” от 12 организации от 9 страни*.
Основната цел на проекта е да се разработят дейности и мерки, които да информират и подготвят МСП за по-широкото прилагане на модела на „кръговата икономика“ – модел, който стимулира по –пълното използване на природния ресурс и рециклираните отпадъци в производството.
Постепенното въвеждане на модела на „кръговата икономика“ изисква прилагането на нови еко технологии, стратегии и бизнес модели, които да допринесат за развитието на иновативен и социално отговорен Дунавски регион.
В рамките на изпълнение на проекта се предвижда да се създадат различни инструменти и продукти, които да подпомогнат и насърчат МСП към внедряване на иновативни практики, прилагани при „кръговата икономика“. По проекта ще бъде разработена он-лайн платформа, която ще включва: проучвания за прилаганите схеми на разширена отговорност на производителя в страните в Дунавския регион, контакти на технологични центрове , работещи в областта на иновациите при опозотворяване на масовите отпадъци, виртуален пазар на „еко технологии“, виртуален изложбен център на иновации в сектора, добри практики от региона, ще има специално място за създаване на виртуални бизнес контакти и дискусии.
Платформата ще открие нова възможност за разширяване на сътрудничеството между технологичните центрове и фирмите в региона за съвместни разработки и нови бизнес контакти и партньорства.
Фирми, с постижения при внедряване на еко-технологии в производството и иновативни практики, водещи до намаляване на замърсяването и ефективно използване на природния ресурс ще имат възможност да участват в конкурса, който ще се обяви по време на проекта. Същите ще получат наградите си за фирма „еко-иноватор“ по време на заключителната конференция в гр.Линц – Австрия , а опитът им ще бъде промотиран и разпространен чрез он-лайн платформата на проекта.
Партньорите по проекта ще работят и в посока за запознаване на стейкхолдерите с иновативни модели и стратегии , прилагани от европейски партньори във връзка с „кръговата икономика“, за да стимулират изработвянето на стратегии, планове за действие и законодателство в Дунавския регион , което да ускори процеса и да отговори на стратегията на ЕС за по-широкото въвеждане на „кръговата икономика„ в реалния живот.
Стейкхолдерите в бранша от България ще имат възможност да участват в конференции и обмяна на опит с партньори от заинтересовани организации от другите страни, участници в проекта, които ще се проведат в Хърватска, Австрия, Германия и България.
------------------
* Австрия, България, Германия, Румъния, Словения, Словакия, Унгария, Хърватска и Сърбия/