Брой 239 (496), 09-12-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Дуалната система в училищата - обединени усилия за по-добри перспективи пред младите хора


На заключителна конференция „Дуалната система – обединени усилия за по-добри перспективи пред младите хора“ евродепутатът Ивайло Калфин отбеляза, че системата може да се въведе само след законодателни промени. Тя би позволила на учениците да учат и да работят едновременно. Евродепутатът се спря на някои от предимствата на дуалната система - по време на средното си образование младежите основно работят срещу заплащане, като едновременно учат. Така те се дипломират, но имат вече две или тригодишен опит в реална среда, получили са трудови навици, научили са се да работят с колеги и началници, да взимат решения и да носят отговорност.

Министърът на образованието Анелия Клисарова подчерта, че приоритет на МОН е реформиране на професионалното образование. Това е заложено и в стратегията Европа 2020.  Министър Клисарова уточни, че в страните, в които е въведена дуална система на обучение, младежката безработица е най-ниска. Според нея това е добър начин за решаването на проблема с децата, които отпадат от училище, както и с младежката заетост.

БТПП, както и повечето фирми, виждат добри възможности в дуалната система. Системата работи в развити пазарни икономики и не е редно в България да не се използва натрупаният опит. За да се въведе, първо е необходимо отстраняване на законодателни пречки, в това число и неравнопоставеността на държавни и частни училища. Председателят на БТПП е на мнение, че трябва да се промени манталитетът на фирмите, защото те все още разчитат на държавното обучение, на готовите кадри, които завършват професионални училища, но не са склонни да отделят от времето си, даже за участие в изпитните комисии.

БТПП счита, че също важен е и въпросът за включването на практици в образованието. И тук Палатата отчита, че има сериозен недостатък в законодателството. Редно е това да се предвиди със съответните адаптации, защото има много добре изявени професионалисти, но не всички имат педагогически умения. БТПП напълно подкрепя идеята на министър Клисарова за дългосрочни педагогически курсове, за да бъде преодолян този недостатък. 

БТПП отчита, че въвеждането на дуалната система ще допринесе за решаване и на други сериозни проблеми – недостигът на квалифицирани кадри и младежката безработица.

Палатата е категорична, че всеки труд трябва да се заплаща и затова е необходимо да се предвиди възможност за едно справедливо трудово възнаграждение, според качеството и количеството на положения труд от стажантите.

НОВИНИ ОТ БТПП
Дуалната система в училищата - обединени усилия за по-добри перспективи пред младите хора
Нейната цел е да създаде завършени специалисти, които са овладели професията в реална среда Още
Работна среща между БТПП и КСБ
Основният акцент бе поставен върху по-тясно сътрудничество за постигaне значително подобрение в нормативната база и практиката на провеждането на обществените поръчки Още
Новорегистрирани търговски представителства на чуждестранни лица
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Търговско-промишлена палата – Стара Загора бе домакин на междуучилищно състезание
Ученици показаха завидни умения по предприемачество и финансова грамотност Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Унгарo-български бизнес форум
10 декември 2013 г., Гранд Хотел София Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Намаление със 7.8% на строителната продукция през октомври 2013 г. в сравнение със същия месец на 2012
На годишна база намалението на строителната продукция се определя от отрицателния темп както при гражданското/инженерното, така и при сградното строителство Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
НАП: Крайният срок за подаване на справките декларации по ДДС за ноември е 14 декември
В същия срок се подават и VIES-декларациите Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
МИЕ предлага за обществено обсъждане ПМС за допълнение на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Доклад на Европейската комисия: Жените в Европа все още работят 59 дни без заплащане
Разликата в заплащането на мъжете и жените в България през 2011 г. е била 13% Още