Работодателските организации се обединиха около група мерки за облекчаване на микропредприятията, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air Валентина Зартова, юридически съветник в БТПП. Тя допълни, че постигнатото съгласие е мотивирано от факта, че 98% от фирмите в страната са именно микро - с персонал до 10 човека.
Част от мерките включат отмяна на императивни разпоредби, които задължават всички предприятия (вкл. и тези с персонал до 10 човека) да съставят редица вътрешни документи.. Такива например са правилата, свързани с вътрешния трудов ред, структурата на работната заплата, трудовата медицина и пр. Създаването на подобни документи за микропредприятията е абсолютно излишно и организационно и финансово натоварващо за тях, ако отношенията са изцяло регламентирани в индивидуалните или колективните трудови договори.
Друг проблем, по който БТПП настоява да се вземе решение за промяна, е нормирането на методика за определяне на минималните осигурителни прагове, коментира Зартова.
„Минималните осигурителни доходи бяха въведени през 2002 като мярка срещу сивата икономика или срещу нерегламентирани плащания на трудови възнаградения. Никой досега обаче не е извършил оценка какъв е резултатът от прилагането им”, заяви юридическият съветник в БТПП.
„Минималните осигурителни доходи по група професии за всеки бранш се регламентират в ежегодните бюджети за Държавното обществено осигуряване. Преди това се договарят на ниво работодателски и синдикални организации и на практика договорените нива на минималните осигурителни доходи се включват в ежегодния бюджет за ДОО. По този начин с определените ставки се ангажират както членовете, така и тези, които не членуват в организациите”, коментира Зартова.
Според БТПП въвеждането на методика за определяне на минималните осигурителни доходи е от особена значимост, като база за тяхното договаряне на браншово ниво. Методиката следва да включва важни икономически показатели, като производителност в бранша, принос към БВП, планирана инфлация и др., посочи още експертът и допълни, че липсата на подобна методика води до изкривяване на пазара на труда. Палатата е установила, че в товарния транспорт, например, през 2008-2009 г. минималните осигурителни прагове са се увеличили с 55-75%, което е довело до 12% спад на заетостта в сектора.