На 18 ноември външните министри на страните от ЕС се очаква да вземат решение за подписване на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. Самото подписване на Споразумението би могло да се състои на Срещата на върха между ЕС и страните от Източното партньорство, която ще се състои във Вилнюс на 28 и 29 ноември т.г.
Предварителните оценки са, че търговските договорености между ЕС и Украйна ще се отразят положително върху двустранната търговия България - Украйна и е важно българските износители да се възползват от либерализацията на търговията с Украйна. В тази връзка, БТПП информира за очакваните промени, включително в митата, по водещите промишлени и селскостопански стоки в износа на България към Украйна.
• Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна е първото от новото поколение споразумения с държавите от Източното партньорство. То представлява нов етап в развитието на договорите отношения между ЕС и Украйна, чиято цел са политическото асоцииране и икономическата интеграция (създаване на задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия).
Икономическата част на споразумението предвижда:
• Митата по вноса и в двете страни за голяма част от стоките ще бъдат премахнати от датата на влизане в сила на Споразумението. Като цяло Украйна и ЕС ще премахнат митата съответно за 99,1% и за 98,1% от обема на търговията.
• Премахване на нетарифните пречки пред търговията, предвиждащи национално третиране, забрана за ограничения пред вноса и износа.
• Предвижда се намаляване на техническите бариери пред търговията, свързани със стандарти, технически изисквания, опростяването им и избягване на ненужните изисквания. Украйна ще възприеме техническите регламенти и стандарти на ЕС.
• Включени са разпоредби относно прилагането на санитарни и фитосанитарни мерки, улесняване на търговията и митническите процедури, правила за произход, прозрачност, устойчиво развитие, защита на конкуренцията, на правата на интелектуална собственост, механизъм за разрешаване на спорове.
• Освен либерализацията на търговията със стоки се предвижда и либерализация на търговията с услуги, на достьпа до пазара на обществени поръчки.
• Споразумението включва и разпоредби за свързаните с търговията енергийни аспекти относно ценообразуването (неприлагане на двойно ценообразуване); свободен транзит на енергийни източници, сигурност на доставките, механизъм за ранно предупреждение при възникване на проблем и за бързо разрешаване на спорове; създаване на независим регулатор, който да следи за лоялната конкуренция и ефективното функциониране на пазара; недискриминиран достъп до проучване и производство на въглеводороди.
• Изграждането на зона за свободна търговия между ЕС и Украйна ще даде възможност за либерализация на търговията и ще спомогне за насърчаване на търговските-икономическите отношения между България и Украйна. По-тясната икономическа интеграция посредством зоната за свободна търговия ще създаде възможности за бизнеса както в страните от ЕС, така и в Украйна.
Датата на временното прилагане на търговските договорености ще бъде оповестена допълнително. По предварителни индикации, Споразумението, в т.ч. търговските договорености, биха могли да се прилагат от началото на 2014 г., но по-реалистичен сценарий е от средата на следващата година.
Датата на влизане в сила на търговските договорености ще съвпадне с датата на временното прилагане на Споразумението и ще бъде началната дата на отчитане на преходните периоди за промишлените и селскостопански стоки, посочени в таблиците на приложението по-долу.