Либерализацията на пазара и енергийната ефективност в страната ще доведат до повишаване на конкурентоспособността, изтъкна председателят на БТПП Цветан Симеонов, откривайки кръгла маса в Палатата, посветена на либерализация на енергийния пазар, създаването на енергийна борса и осигуряването на финансиране на процеса, включително и със средства от Фондовете на ЕС в периода 2014 - 2020 година. Цветан Симеонов акцентира върху важността на енергийния сектор за икономиката на България и призова участниците в кръглата маса да дадат своя принос за предлагането на най-добри решения. Моментът е подходящ и БТПП се ангажира да ги придвижи до съответните институции, заяви Симеонов и добави „БТПП вярва в либерализацията на икономиката като средство за повишаване на нейната ефективност. Нямаме съмнение, че даже началото да бъде свързано с трудности, в по-далечна перспектива ще има полза за българската икономическа среда и за фирмите, които са взели решение да инвестират в страната“.
Няма много конкретни цифри в програмата на новото правителство, но принципните насоки нас ни устройват – либерализация; мерки, които да ликвидират изкуствено създадените монополи, отбеляза още председателят на БТПП и подчерта, че на бизнеса му е необходима спокойна икономическа среда, без заплахи от катаклизми.
Доц. Симеон Елазаров, изпълнителен директор на Софийската стокова борса, представи възможните перспективи за създаването на енергийна борса у нас, както и за останалите проявления на либерализацията на енергийния пазар. Той запозна участниците със сътрудничеството на Софийска стокова борса с НЕК, енергийната борса, подходи за създаване и определяне на продуктовата верига.
Йосиф Аврамов, съпредседател на Съвета по иновации и член на УС на БТПП, представи възможни нови мерки в ОП „Конкурентоспособност и иновации” и в ОП „Регионално развитие”, осигуряващи финансирането на либерализацията на енергийния пазар у нас през предстоящия програмен период 2014 – 20120г.
Христо Миленков, бивш председател на Комисията по стокови борси, запозна гостите с основни насоки пред развитието на либерализацията на енергийния пазар в България, в контекста на потребностите от електрическа енергия в страните от Централна и Източна Европа. Той представи четири типа енергийни пазари и посочи като най-подходяща за България практиката в Лайпциг. Христо Миленков насочи вниманието на аудиторията към въпросите за перспективите на енергийния пазар, водородния цикъл и ползите от ядрената енергетика, биомасата и нейното приложение.
Адвокатите Николай Кискинов и Светослав Димитров от енергийния екип на адвокатско дружество „Пенков, Марков и партньори” представиха нов модел в насърчаването на производството на зелена електроенергия - създаване на Фонд за компенсиране на разходите от изкупуване на електроенергията от ВЕИ, както и въвеждане на пазарен механизъм за стимулиране на зелената енергия.
Изложените идеи и становища бяха приети с голям интерес от присъстващите представители на бизнеса, браншови организации, БАН и университетските среди.
След кръглата маса се проведе общо събрание на Съвета по иновации, на което бе отчетена дейността за периода 11.05.2011 – 30.05.2013. Беше приет план за Съвета за 2013 – 2014 година и гласуван състава на Бюрото на Съвета.