Брой 63 (1075), 31-03-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Президентите на България и Хърватия окуражиха бизнеса от двете страни да активизира взаимното сътрудничество

Президентите на Република България Росен Плевнелиев и на Република Хърватска Колинда Грабар-Китарович участваха в бизнес среща с представители на български и хърватски  компании, организирана от Българската търговско-промишлена палата, Хърватската търговска палата и Посолството на Хърватия в София.

Пред повече от 50 участника от двете страни председателят на Палатата Цветан Симеонов изказа удовлетворение от подкрепата, която бизнес средите получават на най-високо ниво. Разбирателството на двустранна основа е база  за разширяване на сътрудничеството както между двете страни, така и регионално и към трети пазари. Принос в тази посока определено имат инициативите на БТПП като домакин на поредица от събития с участието на президентите на двете страни през последните години.

Цветан Симеонов подчерта, че икономически пречки за задълбочаване на взаимната търговия и инвестиции между България и Хърватия не съществуват. Броят на хърватските компании, регистрирани в нашата страна, не е висок, както и инвестициите на български фирми в Хърватия не са значителни. Двете страни могат много повече и предпоставка за развитие на икономическото сътрудничество са общите цели, регионалната им принадлежност и насоченост към Европейския съюз. Двустранният стокообмен в последните години расте и е балансиран. Хърватските инвеститори в България са се ориентирали в автомобилната промишленост, аксесоарите, електрониката, инфраструктурата и др.

"Искаме повече хърватски компании да правят бизнес в България, повече хърватски инвеститори да открият България, искаме и много повече български компании да бъдат активни в Хърватия." Това заяви президентът Плевнелиев и посочи кои са приоритетните сектори за развитие на българската икономика – информационни технологии, автомобилна промишленост, земеделие. Подчерта, че за предходния програмен период страната е успяла да усвои 97% от предвидените по европейски фондове и програми средства. Президентът Плевнелиев информира, че България следва стратегия за развитие 2020, както и работи върху планове и цели за стратегия 2030. Сред приоритетите, на които се основават стратегиите, е изграждане и обновяване на инфраструктурата на страната – пречиствателни станции, магистрали, метростанции, завод за преработка на отпадъци, проекти в областта на възобновяемата енергия и др. Създадени са нови работни места в области като аутсорсинг (35 000), автомобилна промишленост (25 000) и др., които са във фокуса на чуждите инвеститори в момента.

Според президента Плевнелиев, за да постигнем повече в двустранното сътрудничество с Хърватия трябва да използваме силата на региона – чрез свързване, общо икономическо развитие, синергия, създаване на общи клъстери, наблягане на браншове от взаимен интерес – банково дело, застрахователно дело, туризъм, автомобилна промишленост и др. Това е заявка за обем и стратегически партньорства с по-големи страни и пазари, каза Росен Плевнелиев.

От своя страна президентът Колинда Грабар-Китарович припомни, че президентът Росен Плевнелиев е първият държавен глава, който е направил официално посещение в Хърватия след встъпването й в длъжност. Тя информира, че частният бизнес, който създава работни места в Хърватия, е подпомогнал излизането на държавата от кризата, като през 2015 г. икономическият растеж на страната е 1,6%.

Като млад член на ЕС Хърватия ще използва опита на България в управление на европейски средства. Бе представена и идея за свързване на регионите на Адриатика, Балтика и Черноморието в областите енергетика, инфраструктура и др., тъй като до момента се говори и работи само за връзката изток – запад, и по-малко за контактите север – юг в Европа.

Зам.-председателят на Хърватската търговска палата Желимир Крамарич представи икономиката на Хърватия. БВП през 2015 г. възлиза на 44 млрд. евро (на глава от населението е 10 400 евро). Преките чуждестранни инвестиции в периода 1993 – 2015 г. възлизат на 30 млрд. евро. Външната търговия на страната е 30 млрд. евро, като е концентрирана основно към партньори от Европа. Хърватия заема 40-то място в класацията Doing Business и 77-мо по конкурентоспособност. Автомобилната промишленост е добре развита и формира 1/5 от БВП на страната. Само през миналата година е отбелязала растеж 27%, а в началото на 2016 г – 11%.

Икономиката развива успешно преработвателната, хранително-вкусовата  и фармацевтичната промишленост, информационните технологии, текстил и кожи, металообработка, електроника, химическо производство и други сектори.

Страната е традиционна туристическа дестинация, но туризмът се приема като допълнителен източник на приходи. През 2015 г.  Хърватия е посрещнала 13 млн. туристи, които са реализирали 70 млн. нощувки, а приходите са 7,4 млрд. евро. Бе представена и идеята за съвместен туристически продукт с България. Повече информация - TУК

Срещата продължи с представяне на хърватските компании и разговори с български партньори.

НОВИНИ ОТ БТПП
Президентите на България и Хърватия окуражиха бизнеса от двете страни да активизира взаимното сътрудничество
Регионалната свързаност ще даде тласък на индустриалното развитие на Балканите Още
БТПП и НГФ подписаха Споразумение за сътрудничество
Обединяват усилията си за по-широко промотиране и предлагане на гаранционни продукти Още
БТПП организира посещение на бизнес делегация в Тайван
Разглеждане на международни изложения, осъществяване на двустранни срещи (21 – 26 юни 2016 г.) Още
Покана за семинар: „Логика на съвременните продажби - иновационен и интерактивен маркетинг“
Наближава крайният срок за регистрация Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНИ РЕСУРСИ
НСИ: Производството на дизел е нараснало с 30% през януари
Намалява производството на твърди горива и природен газ Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Отново е публикуван за публично обсъждане проект на Условия за кандидатстване по процедура „Добри и безопасни условия на труд"
Предложения и становища по проекта се приемат до 7 април 2016 г. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Търговски мисии в Турция, май 2016
Разходите по настаняването на одобрените за участие български фирми се поемат от Министерството на икономиката на Турция Още