Ключов момент и при публично-частните партньорства, и при обществените поръчки е прозрачността, категоричен е председателят на БТПП. „Без прозрачност на процедурите не бива да минава нито един проект, за да се избегнат съмненията за задкулисни договорки и корупционни практики”, подчерта той по повод кръглата маса, на тема "Публично-частни партньорства и обществени поръчки: По-добра регулаторна среда за повече бизнес възможности", организирана от Американската търговска камара в България.
Като основни недостатъци при реализирането на публично-частни партньорства в България Цветан Симеонов посочи хроничната неспособност на публичната власт да подготвя атрактивни проекти, с които да привлича инвеститори, и отсъствието на доверие и увереност във фирмите, че могат спечелят такива проекти. Той подчерта, че публично-частното партньорство се базира на взаимноизгодно сътрудничество и коментира, че у нас законодателството е твърде сложно, като се наблюдава незаинтересованост в държавните и местни органи. Опитът на други страни покачва, че ПЧП е по-евтино, в сравнение с осъществяваните от държавните и местни органи проекти (между 5% и 40% по-евтино в САЩ, например).
БТПП следи отблизо как се развиват ПЧП в страната и на тази база е изразила съгласие за промяна в законодателството, отбеляза още председателят на БТПП. По отношение на обществените поръчки той констатира, че е постигнат напредък и го свърза с възприемането на направените от БТПП предложения. Като особено позитивни той изтъкна облекчаването на административните процедури, използването на електронните средства за комуникация, увеличаването на възможностите за малките и средни предприятия като подизпълнители, ограничаването на финансовите разходи за участие в обществени поръчки, както и включването на външни експерти от съответните сектори в подготовката и провеждането на процедурите.
Остават обаче още нерешени проблеми. Повече информация: ТУК
В дискусията участваха представители на бизнеса и държавни институции от България и САЩ. Особен интерес предизвика презентацията за международните практики за ПЧП, изнесена от Ричард Нормънт, независим консултант, бивш изпълнителен директор на Националния съвет за ПЧП на САЩ.
Презентации на: