Брой 211 (2217), 03-11-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Връчиха наградите на победителите в традиционния конкурс на Съвета по иновации при БТПП




По инициатива на Съвета по иновации и Enterprise Europe Network към Българска търговско-промишлена палата, в сътрудничество с ръководството на Селскостопанската академия (ССА) се състоя кръгла маса в Палатата на тема „Перспективи пред развитието на иновациите в институтите на Селскостопанската академия““. Форумът бе организиран със съдействието Българската банка за развитие и бе открит и модериран от доц.д-р Йосиф Аврамов, съпредседател на Съвета по иновации при БТПП и член на УС на БТПП. Приветствие отправи проф. д-р инж. Мартин Банов, председател на ССА.

Проф. д-р Виолета Божанова, заместник - председател на ССА изнесе уводна лекция за „Растителната селекция като иновационен процес“. Презентацията й илюстрира значението на растителната селекция за създаване на добавена стойност за земеделието и икономиката и опазване на природната среда. Подчертан беше фактът, че растителната селекция не само генерира иновации – основно нови сортове, но и използва високотехнологични иновации. Внедряването им в селекционния процес налага осигуряването на допълнителни инвестиции, които са с голяма възвращаемост. 

Проф. дн Стефан Гандев, Директор на Институт по овощарство, Пловдив, представи Съвременни методи при производството на овощен посадъчен материал“ В презентацията беше представен иновативен метод за получаване на посадъчен материал от овощни видове чрез клонално микроразможаване. 

В презентацията си на тема: Наука и иновации в подкрепа на зеленчукопроизводството“ доц. д-р Даниела Ганева, директор на Институт по зеленчукови култури (ИЗК) „Марица” – Пловдив към ССА показа, че България разполага с богат генофонд на зеленчукови култури. Стана ясно как ръководеното от нея научно звено на Академията е разработило актуални и работещи пряко за същинското зеленчукопроизводство у нас проекти по европейски програми с ефективно вложен финансов ресурс. Селекционните постижения - сортове и хибриди зеленчукови култури са основният и водещ актив на ИЗК-„Марица”. За поредна година Институтът ще се включи в събитията, отбелязващи Европейската нощ на учените, финансирани по проект REFRESH от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма „Хоризонт 2020“, съобщи доц. Ганева.

Доц. д-р Елица Петрова, директор на Институт по рибни ресурси - Варна, към ССА представи презентация на тема „Проучване на рибните и нерибни ресурси на Черно море - опит и предизвикателства“.  Научноизследователският институт към ССА и наследник на първата морска биологична станция с аквариум в България е с амбициозни текущи изследвания за определяне състоянието на рибните и нерибни морски ресурси – биологично състояние на популациите и запаси, с цел устойчива експлоатация. В презентацията са отразени  проектите и дейностите на института в областта на опазване на морското биоразнообразие, климатични промени с оглед смекчаване на негативните въздействия.

Проф. д-р Димитър Николов от Института по аграрна икономика към ССА представи част от разработките по проект „Теоретични модели за развитие на дигиталното земеделие” . На практика това са ефективни бизнес модели, които могат да се използват успешно в дигиталното земеделие. Присъствието му днес е неизменна част от съвременното конкурентоспособно селскостопанско производство. 

Проф. д-р Живко Кръстанов от Земеделски институт - Стара Загора представи Иновации в животновъдството“ .  Важен акцент в изложението му бе представянето на разработените развъдни програми за съхранение на генетичното разнообразие при различните уникални с качествата си български породи животни.

В последвалата дискусия  се включиха: Владимир Данчев, бивш дипломат и изпълнителен секретар на Съвета по иновации, Мария Стефанова, Глобъл Консулт, Даниела Пандурска, Фондация „Зеленика“, доц. Георги Райчевски от ГИС Трансфер център и др.

След приключването на  кръглата маса се състоя церемония по награждаването на победителите в Седмия конкурс на Съвета по иновации. Церемонията бе открита от Васил Тодоров, главен секретар на БТПП.

В категория  НАЙ-УСПЕШНА ИНОВАТИВНА ФИРМА с Плакет  и Почетна Грамота на БТПП бяха отличени:

Първата награда е за фирма  „СЕНС Корпорейшън“ ЕООД, София. Фирмата се ръководи от генералния мениджър Станислава Павлова и развива дейност по отношение на производство и консултации в сферата на козметиката и фармацията. Фирмата създава своя собствена козметична марка: SHIMANI Smart Skincare и е първата в света, която прилага тривалентно желязо в борбата срещу стареенето. Всички нейни продукти съдържат българска розова вода и са иновативни, качествени и луксозни, като успешно се налагат на българския и на световния пазар.

Втората награда е за фирма „ИЗИМАТ БГ“, София с  управител Ирина Панева. Основната ѝ дейност е чрез сайта www.easymath.bg да развива първата иновативна образователна онлайн платформа в помощ на подготовката  и самоподготовка на ученици по математика. Тя е съставена от два основни модула, които съчетават теоретична и практическа подготовка и се фокусира върху практическата подготовка на децата, чрез решаване на задачи в реално време. Предложени са онлайн тестове за проверка на знанията и подготовка за състезания по математика, с актуална система за оценяане.

Третата награда е за фирма „ОНДО СОЛЮШЪНС“ ООД, гр. София, с предмет на дейност изготвяне на специализиран софтуер за апарати за анализ на въздуха в селското стопанство и контрол върху светлина, влажност, температура, въглероден двуокис и други показатели в оранжерии и на други земеделски площи.

В категория  НАЙ-ДОБЪР ИНОВАТИВЕН ПРОЕКТ с Плакет  и Почетна Грамота на БТППбяха отличени:

Първо място за колектив от Института по информационни и комуникационни технологии при БАН с ръководител проф. Димитър Карастоянов, завеждащ секция „Вградени интелигентни технологии“ в ИИКТ. Проектът е с наименование: ”Дигитализация на обекти от националното културно-историческо наследство“. В проекта са използвани общо пет патента. Проектът е предназначен и за слепи хора, като са използвани брайлови екрани и брайлови дисплеи. Проф. Димитър Карастоянов е известен български изобретател, който е автор и на редица други патенти и полезни модели.

На второ място в категорията е екип от два университета във Варна с ръководители: доц. Галина Момчева, ръководител на катедра „Информатика“ във Варненския свободен университет и доц. Стоян Павлов от Медицинския университет. Проектът е с наименование BioMed Varna и представлява междууниверситетска научноизследователска екосистема, която интегрира практики между медицината и компютърните науки. Резултатите от научната дейност на проекта се използват при: тренировка на конволюционни невронни мрежи, трансферно машинно обучение, гръдна компютърна томография, визуални анализи, визуална криптография, компютърно зрение, извличане на данни от процеси и др.  

На трето място е екип от Института за зеленчукови култури „Марица“, Пловдив с координатор доц. Даниела Ганева, директор на института. В екипа участват и учени от Германия, в т.ч. от Потсдамския университет и академията „Макс Планк“. Проектът е с наименование „ПлантаСИСТ“ и/или „Създаване на център по растителна системна биология и биотехнология за трансфер на фундаментални изследвания в устойчиви биобазирани технологии в България“.

В категория  НАЙ-ПЕРСПЕКТИВЕН ИНОВАТИВЕН СТАРТЪП с Плакет и Почетна Грамота на БТПП бяха наградени:

На първо място - стартъпа „Топ Иновейшън“ ЕООД ,със собственик Румен Арсенов. Той е автор на няколко изобретения, но в настоящия конкурс в тази категория той участвува със  своя проект „Иноватевен соларен плажен чадър“. Той служи за: зареждане на мобилен телефон или таблет, охлаждане на напитки, информация за културно-историческите забележителности в близката околност, предотвратяване на инциденти на плажа и др. Налице е прототип.

На второ място е колектив от Института по аграрна икономика и Нов български университет, с координатор Божура Фиданска. Тя е асистент и докторант в Института по аграрна икономика при Селскостопанска академия и е част от екип, който е в процес на учредяване на старт ъп „Агри смарт тех инноцентър“. Той функционира на базата на проект, който предлага иновативни решения на земеделските производители, използвайки новите „интелигентни“ технологии за изграждане на устойчиво земеделие и опазване на околната среда. AgriSmartTech InnoCentre ще осигури нови курсове за обучение на фермери и всички заинтересовани страни в земеделието, както и ще създаде онлайн платформа за реализация на продукцията на селскоскостопанския сектор по отношение на: полските култури, животновъдство, производство на мед и зеленчукопроизводство.

На трето място е старт ъп Ди Ейч Криейтив Лаб (DH Kreative Lab), с прожект мениджър Людмил Дуриданов, д-р по философия. Колективът на старт ъпа е разработил два иновативни продукта: митологична игра „Магията на Орфей“ и нов иновативен педагогически метод. Колективът на старт ъпа е мултидисциплинарен, като в него участват преподаватели от Нов български университет и учени от Института по изследване изкуствата при БАН, както и студенти от няколко университета.

На церемонията по връчване на наградите присъстваха видни представители на бизнеса, включително членове на БТПП, на Съвета по иновации и на Съвета на браншовите организации при БТПП, а също и представители на: централната държавна администрация, научните и университетските общности, творческите съюзи и др., на други организации от неправителствения сектор, консултанти по проекти, както и на медиите.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП организира дистанционни стажове за експортни специалисти
Палатата набира експортно-ориентирани фирми, които проявяват интерес да приемат стажанти Още
Връчиха наградите на победителите в традиционния конкурс на Съвета по иновации при БТПП
В 3 категории - най-успешна иновативна фирма, най-добър иновативен проект, най-перспективен стартъп Още
Покана за уебинар на тема: “Характеристики на пазара на дребно във Великобритания”
12 ноември 2020г. Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Започна регистрацията за конкурса „Наградите на БАИТ” за 2020 г.
За принос в развитието на информационните и комуникационните технологии Още
ТЪРГОВСКИ РЕГИСТЪР
Промени в регистър Булстат
Публикувани в днешния брой на Държавен вестник Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Разширява се обхватът на гаранционната програма на ББР в подкрепа на бизнеса
Предоставя се възможност на по-голям брой компании от най-засегнатите от пандемията сектори да се възползват от нея Още
Стартира прием по ПРСР за подкрепа на късите вериги за доставка и местните пазари
Максималният размер на финансовата помощ за един проект е 977 600 лв., а минималният - 15 хил. лв. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Митнически съюз: Комисията предлага ново „обслужване на едно гише“
За да се модернизира и рационализира митническия контрол, да се улесни търговията Още
Потребителите в ЕС трябва да се ползват с „право на поправка“ и повишена безопасност на продуктите
Потребителите да имат по-голям стимул за ремонт, а не за подмяна на стоки. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Онлайн бизнес срещи с германската компания ДРЕКСЕЛМАЙЕР
26.11.2020 г. Още