На 27 май в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма се проведе среща, в която взе участие и представител на БТПП. Срещата бе за финализиране на частта за подкрепа на бизнеса в сектор „Земеделие и хранително-вкусова промишленост” по Оперативна програма „Иновации иконкурентоспособност” за следващия програмен период.
Бе отбелязано, че не е направен задълбочен анализ на изпълнението на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”, изпълнявана през настоящия програмен период, преди да се премине към разработката на новата оперативна програма. Като съществен недостатък на сега действащата оперативна програма е незначителният процент /5.7%/ от усвоените средства по програмата за иновации и категорично бе заявено от всички участници, че това не бива да се допуска през следващия програмен период.
По-специално внимание бе отделено на Техно-Парк – Пловдив в областта на хранително-вкусовата промишленост, като се подчерта значимостта му за бъдещото интензивно развитие на сектора. Представи се и възможността за финансиране на създаването на обща/споделена разпознаваема марка за българските хранителни продукти.
Фокусът бе поставен върху развитието на клъстерите в сектора, като се посочи, че се предвиждат два големи клъстъра – един в Северна и един в Южна България. Участниците в срещата изразиха съмнение, че е необходимо създаването на два такива мега клъстери, като подчертаха, че един е достатъчен, тъй като ще бъде трудно и вероятно формално да се раздели участието на БАН в два почти идентични клъстера.
Въпреки настояването на по-голямата част от участниците в срещата за по-голям интензитет на финансиране, съгласно изискванията на Европейската комисия през следващия програмен период има вероятност той да бъде намален. БТПП категорично настоява, че е необходим по-съществен размер на финансирането по отделните проекти.
Информация за първоначален вариант на Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014 – 2020 – структура и приоритетни оси ТУК