Председателят на БТПП Цветан Симеонов бе сред официалните гости по време на кръгла маса на тема “Нова икономическа криза в България – кога и защо?”, организирана от лабораторията за научно-приложни изследвания към Висшето училище по застраховане и финанси VUZF Lab. В дискусията взеха участие икономисти, финансови експерти и анализатори в България, както и представители на държавните институции, бизнеса, академичните и научните среди.
Форумът беше открит от вицепремиера по икономическата и демографската политика Марияна Николова и от Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката. Основният доклад по време на кръглата маса бе изнесен от доц. д-р Даниела Бобева, Институт за икономически изследвания. Тя каза, че целта на едно такова събитие е да видим какви са уязвимостите на българската икономика и какво би могло да се очаква при различни сценарии, при различни варианти за външните и вътрешните фактори за българската икономика. Според доц. Бобева политическите и геополитическите фактори все повече оказват влияние върху развитието на икономиката. Тя обясни, че конференцията е насочена към това да се види кои са каналите, по които ще протече евентуален външен шок.
Сред основните въпроси и акценти в дискусията бяха:
►Този път ще познаят ли арбитрите на глобалния икономически цикъл за нова криза?
►Откъде и кога ще дойде кризата в България? Кои са симптомите за нова криза?
►Каква криза ни очаква – финансова, дългова, икономическа? Глобална, европейска или наша – българска криза или “три в едно”?
►Рисковете пред българската икономика
►Възстанови ли се българската икономика от последната криза?
►Късно ли е вече за политики за предотвратяване и смекчаване на ефектите от кризата?
Проучването на БТПП за бизнес климата за 2019 година показва, че за криза в актуалната обстановка е прибързано да се говори. Натрупаният опит в проучванията на Палатата показва, че прогнозите на българските предприемачи стават все по-точни. Предварителните оценки на членове на БТПП от края на 2018 година в мащабното бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019) ни нареждат на 8-мо място по позитивни очаквания за бизнес климата за тази година. Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата, според 36% няма да има промяна в бизнес климата, а само 10% считат, че ще има спад.
Основните изводи, предложения и препоръки на кръглата маса бяха обобщени и предоставени на Министерския съвет, Народното събрание, Министерство на икономиката, Министерство на финансите, други компетентни държавни институции и ще бъдат публикувани на сайта на VUZF Lab.