Председателят на БТПП Цветан Симеонов се срещна с ръководителя на Търговската служба към Посолството на САЩ в София г-жа Мария Галиндо. Срещата се състоя на 26 януари в Американското посолство, като в нея участва и г-жа Станислава Димитрова, съветник.
Председателят на Палатата запозна г-жа Галиндо с основните направление и дейности на Българската търговско-промишлена палата и съвместните инициативи с други сродни организации и по-специално с AmCham. Представи също набора от услуги на Палатата за чуждестранните фирми, както и изданията, насочени към улеснение на инвеститорите. При представянето Симеонов отдели специално внимание на регистъра на Палатата и издаваните документи, съобразени с най-високите стандарти в международната търговия на организации като МТК, GS1 и др.
Особено внимание отдели на постиженията на Арбитражния съд при БТПП, който със своята дейност е възможност за фирмите да ползват осезателни предимства като бързина, ниски разходи и компетентни съдии - и всичко това в светлината на проблемите, които се констатират в другата алтернатива за решаване на спорове – държавното правосъдие в България. По повод на сериозните критики, отправени към България, председателят на Палатата запозна г-жа Галиндо с последователните, дългосрочни усилия за една по-добра съдебна система. Като конкретен пример, буквално от последните дни, Симеонов посочи подкрепата, която Палатата изрази относно декларацията на смесените палати в България.
Обсъдени бяха и актуални въпроси на българската икономическа среда - темата за т.нар. данък „уикенд“, уредбата на който страда от редица несъвършенства - основно липсата на ограничение върху имуществата, подлежащи на деклариране заради смесеното им използване, и необходимостта от поставяне на долна граница. Има опасност не много ясно формулираната методология да бъде прилагана от данъчните власти и за минали периоди (години назад), което ще бъде сериозна предпоставка за корупционен натиск към фирмите. Към всичко това се добавя и неприемливият срок за декларирането (до 14.02.2016 г.), за което би следвало да се предвиди един по-продължителен и разумен срок (например до края на април).
На срещата бе постигната договореност да продължат съвместните обединени усилия за по-добра и по-атрактивна инвестиционна среда в България.