Под председателството на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова вчера заседава Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). На заседанието бе констатирано несъгласие между социалните партньори и по двете точки от дневния ред - проект на правителствено постановление за изменение и допълнение на Наредбата за реда за съобщаване, регистриране, потвърждаване, обжалване и отчитане на професионални болести, и проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
Представителите на КНСБ и АИКБ изразиха несъгласие по първия проект - по отношение на предложението да отпадне възможността за подписване на експертното решение на ТЕЛК с особено мнение, което ще доведе до възможност за оспорване на решението само по общия ред пред НЕЛК. В крайна сметка бе решено, спорните въпроси да се отнасят към НЕЛК, а становищата да важат до три години, след което случаите вече ще се разглеждат по наредбата за трайните увреждания.
По другия обсъждан проект спорове предизвика предложеният текст за регламентиране на възможност за наследниците на починало лице, които имат право на наследствена пенсия, да платят стажа на наследодателя по времето на неговото следване във висше или полувисше учебно заведение. Предложението е на Националния осигурителен институт (НОИ). Идеята е във връзка с предложение, което правителството обмисля, осигурените лица да могат да "откупуват" времето, през което са следвали в университет, ако не им достига стаж за пенсиониране. Тук несъгласие изразиха представителите на КНСБ. "Това трябва да се обсъди още веднъж преди окончателното му разглеждане, защото става въпрос за своеобразно смесване между социално осигуряване и социално подпомагане”, коментира министър Хасан Адемов.
Съгласие на заседанието в понеделник се постигна само по Наредбата за енергийно подпомагане на българските граждани с най-ниски доходи, която предстои да се гледа на следващото заседание на Министерския съвет.
По време на заседанието беше поставен и въпросът за начина, по който ще се разглеждат предложенията за изменение и допълнение на Кодекса на труда, направени от социалните партньори. Страните се обединиха около виждането всички предложения да се дискутират в комисиите на НСТС за изчистване на противоречията между страните и след това в заседание на самия Национален съвет за тристранно сътрудничество.