НАП и Българската търговско-промишлена палата се обединяват около виждането, че издаването и приемането на фактури онлайн ще спести време и пари на фирмите, ще подобри и работата на агенцията. Двете институции обявиха това на пресконференция, посветена на развитието на е-фактурирането в България.
Росен Бъчваров, Директор „Комуникации и протокол“ в НАП, посочи, че през последните години се наблюдава сериозен интерес сред фирмите към електронното фактуриране. Той уточни, че в много европейски държави има подобен законов регламент.
Директива на Европейската комисия предвижда до ноември 2018 г. всички възложители и изпълнители в сферата на обществените поръчки да работят с електронни фактури.
В този контекст се обмисля задължително е-фактуриране в сферата на обществените поръчки у нас. Предстоят да бъдат изготвени съответните анализи за въвеждането на електронното фактуриране, както и необходимите ресурси за реализирането на концепцията – времеви, човешки и технологични.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов представи резултати от проучване сред членовете на Палатата, което сочи, че 88% от българските фирми одобряват преминаването към електронно фактуриране. Същевременно анкетираните фирми посочват и необходимостта от въвеждането на единен стандарт, с който да се съобразяват различните доставчици на платформи за електронно фактуриране. В тази връзка БТПП може да съдейства чрез стандартите GS1, които вече се прилагат в редица европейски страни и генерират значителни икономии – например в Италия от всяка една поръчка между контрагенти се пестят от 25 до 65 евро, когато обменът на документи е изцяло електронен. По данни на GS1 Испания, преките икономии за индустрията от единен стандарт за е-фактури са на стойност 228 млн. евро годишно.