На среща на работодателски и синдикални организации с министър Хасан Адемов през миналата седмица БТПП пое ангажимент да подготви оценка на изпълнението на „Националното споразумение за нова стратегия за финансова стабилизация на държавното обществено осигуряване и усъвършенстване на пенсионното законодателство” от 2010 г., което БТПП, поради несъгласие с основни елементи, не подписа.
От оценката става ясно, че от заложените в документа 14 мерки 3 не са изпълнени, а тази за прехвърляне на вноските от частните пенсионни фондове към НОИ на работниците първа и втора категория труд е обявена за противоконституционна.
Мярката , предвиждаща от 1 януари 2015 г. ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд да се изплащат само от професионалните пенсионни фондове, е частично променена и изпълнена и поставена в зависимост от волята на лицето.
В Споразумението бе предвидено от 1 януари 2021 г. да започне нарастване на възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца до достигане на възраст 63 години за жените (2026 година) и 65 години за мъжете (2024 година). Тази мярка е стартирала предсрочно - от 31.12.2011 г., със стъпка от 4 месеца годишно.
За всички мерки – състояние и коментар на БТПП, можете да прочетете в Приложението.
БТПП посочва в оценката си, че по една от ключовите мерки „за подобряване на събираемостта на осигурителните вноски, в т.ч. чрез криминализиране укриването на осигурителни вноски”, не са предприети ефективни действия. В одитния доклад на Сметната палата от ноември 2012 г. за Националната агенция за приходите се констатира, че: „несъбраните публични вземания за данъци и осигурителни вноски трайно нарастват, като увеличението им през 2011 г. спрямо 2009 г. възлиза на 41 на сто, което показва, че мерките, които НАП предприема за повишаване на събираемостта на просрочените публични вземания от данъци и задължителни осигурителни вноски, са недостатъчни”.
БТПП е против въвеждането на крайно рестиктивната мярка за криминализиране укриването на осигурителни вноски – в нормативната уредба има достатъчно възможности към некоректните платци. Основният въпрос е в ефективността на контролните институции.
Палатата обръща внимание и на неизпълнената мярка „От 1 януари 2012 г. работодателят заплаща първия ден на временната неработоспособност в размер на 100 на сто от възнаграждението, а от втория ден се изплаща обезщетение от фонд „Общо заболяване и майчинство" в Държавното обществено осигуряване”. Припомняме, че през 2010 г. беше приета като временна, антикризисна мярка работодателят да заплаща 70% от възнаграждението за първите три дни временна неработоспособност. Мярката трябваше да отпадне от 2011 г., но реално и до сега това не се изпълни. БТПП настоява да се преустанови действието на тази мярка и да се възстанови стария режим на изплащане на болничните.
Приложение: Оценката на БТПП за изпълнението на Споразумението ТУК