Българската търговско-промишлена палата (БТПП) принципно подкрепя законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, разработен с цел по-голяма прозрачност на системата за здравно осигуряване в страната ни, със следните бележки и предложения:
БТПП не подкрепя увеличаването с двама на представителите на държавата в Надзорния съвет (НС) на НЗОК. Очевидно е, че промяната има за цел приемането на решения на НС на НЗОК да бъде постигнато с преобладаващите гласове на представителите на държавата, респ. – към игнориране на гласовете на останалите представители в НС. Подобен подход е в разрез, както със становището на БТПП за паритетно представителство на страните в НС, така и с основната цел на законопроекта – за по-голяма прозрачност.
Неприемливо е предлаганото изменение относно разпределението на отстъпката между НЗОК и здравноосигурените лица да се извършва по критерии, определени в наредба. Пропорцията на разпределение трябва да е регламентирана на законово ниво. Разпределението на отстъпката касае обществени отношения, които имат траен характер, поради което по силата на Закона за нормативните актове и Указа за неговото прилагане следва да се регламентират на законово ниво.
Във връзка с изменението в случаите, когато лицето оспори констатациите на лекаря-контрольор, директорът на РЗОК да изпраща спора за решаване от арбитражна комисия. на БТПП предлага в арбитражните комисии да се предвиди и участие на юристи, както и на представители на заинтересувани браншови организации и на организации на местни структури на националните представителни организации. Включването на юристи в арбитражните комисии е задължително от гледна точка на обстоятелството, че комисията преценява изпълнение на законови/договорни клаузи.
Включването на представители на заинтересувани браншови организации и на местни структури на националните представителни организации ще увеличи присъствието на гражданското общество при решаването на спора и ще увеличи прозрачността на процедурата.
БТПП счита, че добрите цели, към които е насочен законопроектът няма да бъдат постигнати при липса на ефективен и ефикасен действителен контрол, към което следва да бъдат концентрирани усилията на лицата и органите, на които този контрол е възложен.
Пълният текст на становището на БТПП ТУК