Административни и нетарифни бариери препятстват търговията по пътя на коприната. Това бе отчетено по време на провелия се в гр. Трабзон, Турция международен бизнес форум на високо равнище под егидата на Министерството на икономиката на Турция под наслов „Пътят на коприната”. Във форума бяха представени 21 държави. По покана на Търговската палата в Трабзон, Асоциацията на износителите от Черноморския регион и Посолството на Турция у нас във форума участва и председателят на БТПП Цветан Симеонов. Той се включи в дискусиите в панел „Логистика“, заедно с Фикрет Индже, председател на надзорния съвет на АЛКОМЕТ АД – Шумен. Български държавни институции не бяха представени във форума.
Представените в панел „Логистика“ резултати от експериментална обиколка на централноазиатските републики от керван от камиони показват, че около 35% от времето е загубено в престои и почти толкова (34.8%) от разходите за транспорта са били изразходвани за официални контроли, преминаване през митнически процедури. Констатирано е наличието на корупция.
На форума бяха изнесени данни, че 80% от транспортираните стоки за България се извозват от български транспортни фирми, което вероятно се дължи на по-доброто съотношение цена - качество.
Констатирано бе наличието на много нетарифни бариери, например задължението в Иран 80% от стоките да бъдат изнасяни с ирански камиони, както и наличие на специални допълнителни такси за гориво.
Според участници във форума усилието на Турция да постави на дискусия тези въпроси заслужава сериозно внимание от страна и на другите правителства по “пътя на коприната”.
Сериозни критики бяха отправени към българската администрация, в т.ч. митническата, за които беше заявено, че имат корупционни практики.
Цветан Симеонов представи интересни инициативи на БТПП като Наръчникът за преминаване на границите, в който всяка една институция попълва свой раздел, свързаните с това ясни процедури и срокове за изпълнение. Той представи предимствата от използването на стандартните логистични етикети GS1 в транспорта и логистиката, в които част от информацията е кодирана с баркод и това облекчава възможностите за проследяване на стоки и пратки. Чрез използването на новите технологии информацията за стоките се движи паралелно с физическия поток, намалява се влиянието на субективния фактор и се ограничават възможностите за корупционни практики.
Бе декларирано общо намерение за полагане на сериозни усилия за по-нататъшно сътрудничество в рамките на Черноморския регион.