Брой 158 (668), 19-08-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

БТПП: Вниманието на институциите да се насочи към насърчаване на търговско-икономическите отношения с трети страни


По последни данни на Националния статистически институт през първите шест месеца на годината износът ни за трети страни се е понижил с 12.1% спрямо същия период на 2013 г.  и е в размер на 7.5 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Турция, Сингапур, Китай, Руската федерация, бившата югославска република Македония и Сърбия, които формират 54.9% от износа за трети страни.

Вносът за първото полугодие е намалял с 6.0% и е на стойност 9.4 млрд. лева (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.

Спадът на стокообмена със страни извън Общността е ясен сигнал за необходимост от диверсификация на експортните дестинации и търсене на нови пазари за българските стоки.

Според представители на бизнеса съществува неизползван потенциал на правителствено ниво за развитие на търговските отношения между България и бързоразвиващите се страни от Азия, Близкия Изток и Африка. Вносът и износът на страната ни за трети страни има резерв, който трябва да бъде активиран чрез повишаване на вниманието към тези пазари. Необходимо е държавните институции и ведомства, отговорни за търговско-икономическите отношения с тези страни, по-интензивно да насочат инициативите си към тези държави. 

Според членове на БТПП, за пазари като Обединените арабски емирства, Оман, Саудитска Арабия, Катар, Иран, Ирак, Алжир, Тунис, Пакистан, Армения, Туркменистан и Монголия е изключително важна ролята на държавата за насърчаване и подпомагане на двустранните търговски отношения. 

БТПП насочва усилия към разширяване на контактите си с все по-голям кръг представители на бизнеса от страни извън ЕС чрез организиране на бизнес делегации, семинари и делови срещи с цел насърчаване на търговско-икономическите взаимоотношения.

За периода 2009-2013 г. БТПП е организирала 70 бизнес делегации и форуми в тези страни, над 30 семинара и над 500 делови срещи със сродни организации, с представители на дипломатическите среди и частния бизнес. На фирмите са предоставени над 80 оферти за бизнес сътрудничество с трети стани.

---------------------
Практиката показва, че износителите от ЕС често се сблъскват с мерки за търговска защита, прилагани от трети страни. Още по темата може да се прочете тук или на интернет - страницата на ГД Търговия на ЕК.

Разработено и публикувано от Европейската комисия Ръководство за износителите от ЕС относно инструментите за търговска защита (на български език) може да намерите тук.

Информация относно защитни, антидъмпингови или антисубсидийни мерки, въведени от страни извън Европейския съюз и относно текущи процедури, провеждани от тези страни може да бъде намерена на интеренет-страницата на ГД Търговия на Европейската комисия.

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП: Вниманието на институциите да се насочи към насърчаване на търговско-икономическите отношения с трети страни
Икономиката ни ще расте, ако увеличим износа Още
БТПП отличи с почетен диплом посланика на Индия в България
За съдействие при развитие на двустранните търговско-икономически отношения и за активното му сътрудничество с Палатата Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Камарата на строителите в България организира делова мисия до Австралия, Нова Зеландия, Сингапур, Малайзия
Предвиждат се срещи с представители на местните браншови организации на строителите Още
ТРУДОВИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
Вицепремиерът Йордан Христосков възнамерява да увеличи административно минималния осигурителен доход в браншовете без споразумение между работодатели и синдикати
Работната група за определяне на МОД за 2015 г. ще заседава на 27 август т.г. Още
ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА И ЕНЕРГИЙНА ДИВЕРСИФИКАЦИЯ
Министерството на икономиката и енергетиката с позиция относно последните събития, свързани с проекта "Южен поток"
Ръководството на Българския енергиен холдинг е увеличило капитала на "Южен поток България", въпреки разпореждане на енергийния министър Още
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Селскостопански продукти, суровини и храни, забранени за внос в Руската федерация
С произход САЩ, държавите членки на ЕС, Канада, Австралия и Кралство Норвегия Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Зависимостта на ЕС в енергийната област – какви са фактите
ЕС внася 53% от консумираната енергия, включително близо 90% от суровия петрол, 66% от природния газ и 42% от твърдите горива Още