Несъответствието на уменията на свободната работна ръка и търсенето на работодателите, от една страна, и достъпът до нови пазари, от друга, са сред топ предизвикателствата пред бизнеса през 2018 г.
Според икономическо проучване на ЕВРОПАЛАТИ, проведено за 25-ти път сред компании от 23 държави, европейският бизнес е изправен и пред предизвикателства, като: улеснен достъп до финанси, по-добри регулации, кръгова икономика, дигитализация, предприемачество, индустрия 4.0 и възобновяема енергетика.
Недостиг на кадри с необходимите компетенции
През следващата година бизнесът очаква създаване на повече работни места, което обаче крие и едно от основните икономически предизвикателства за 2018 г. – трудното намиране на кадри с необходимите умения. Именно несъответствието между уменията на потенциалната работна ръка и изискванията на бизнеса се класира на второ място сред очакваните предизвикателства, според проведеното проучване. На фона на младежката безработица в някои части на Европа, това положение представлява опасен парадокс, който обаче може да бъде преодолян, според последното обръщение на председателя на ЕВРОПАЛАТИ Рихард Вебер*, благодарение на по-успешно прогнозиране на уменията, засилена пан-европейска мобилност, структуриран диалог между бизнеса и образованието и акцент върху трудово-ориентираното обучение.
Достъп до пазари – във и извън ЕС
Достъпът до пазари се очертава като предизвикателство номер 1 за 2018 г., според споменатото проучване на ЕВРОПАЛАТИ. Въпреки че бизнесът предвижда запазване на положителната тенденция в растежа на износа и през следващата година, повече от видно е, че геополитическите турболенции дават своето отражение. Амбициозните договори за свободна търговия, въпросът за Брекзит и британския пазар, както и въпросът с традиционни търговски партньори извън ЕС остават на дневен ред, но и показват успешната адаптация на европейските компании към непредсказуемата търговска и инвестиционна среда. Опасенията на предприемачите са също така и по линия на вътрешния, единен пазар на ЕС, който е натоварен с нетарифни бариери, преодолими – според Рихард Вебер – посредством дигитализация. Според него концепцията за Европейска икономическа дипломация набира скорост и е в унисон с посланието за „Търговско-ориентиран Брекзит“, изразено от ЕВРОПАЛАТИ по-рано тази година.
---------------------
* Рихард Вебер бе председател на ЕВРОПАЛАТИ в периода 2017 – 2018 г. През октомври т.г. бе избран за почетен председател на ЕВРОПАЛАТИ и ще продължи да участва в ръководството на асоциацията на тази позиция. Председател на организацията в периода 2018 – 2019 г. е Кристофър Лайтл, председател на Австрийската търговска палата.