Индия блокира постигането на споразумение в Световната търговска организация за стандартизиране на митническите правила, което щеше да е първата голяма реформа на глобалната търговия от 20 години насам. Споразумението щеше да добави около 1 трилион долара към световната икономика и да създаде 21 милиона работни места, 18 милиона от които в развиващия се свят.
През декември м.г. в Бали страните членки се договориха за глобална митническа реформа на процедурите по Trade Facilitation Agreement (TFA) и си дадоха краен срок 31 юли 2014 г.
В последния момент индийците отказаха да подкрепят споразумението и поискаха ускорено сключване на друг договор, позволяващ им да субсидират и складират големи количества зърно повече, отколкото сега действащите правила на СТО. Изненадата идва от това, че крайният срок за него е 2017 г., а Индия го иска договорен едновременно с TFA.
В тази връзка Европалати, в които членува и БТПП, излязоха със становище, в което се казва, че решението на индийското правителство да иска да свърже договореното изпълнение на споразумението в Бали за улесняване на търговията с трупането на хранителни резерви, дни преди крайния срок 31юли, рискува да въвлече членовете на Световната търговска организация (СТО) в нова спирала от дискусии.
“След повече от десетилетие безплодни преговори споразумението в Бали обнадежди бизнеса, че СТО ще продължи с доставките. Но ако сега дори тази сделка се поставя под въпрос, тогава ние сме сериозно изправени пред риска да погребем последващите многостранни преговори в СТО,” заяви Арналдо Абруцини, Генерален секретар на Европалати.
Опростяването и уеднаквяването на митническите процедури чрез СТО е лесен и същевременно изключително ефективен начин за бизнеса в световен мащаб да увеличи икономическата си активност в условията на големите предизвикателства пред световната икономика.
Сделката от Бали за улесняване на търговията, която членовете на СТО договориха през декември миналата година след дълги и интензивни преговори, доведе до балансиране на интересите между развитите и развиващите се страни, включително и най-слабо развитите.
Затова Европалати продължават да насърчават всички страни да положат необходимите усилия, за да доведат договорените резултати до успешен край.
От своя страна Международната търговска камара – Париж, публикува в „Ню Йорк Таймс” писмо от Председателя на МТК, Харолд Тери Макгроу III, и Генералния секретар на МТК Джон Данилович, в което се подчертава необходимостта от бързо възобновяване на преговорите. От МТК считат, че пропадането на преговорите за осъществяване на историческото търговско споразумение от Бали не бива да се отъждествява с „провал” на Световната търговска организация.
„Но ако сме успели да научим нещо за едно десетилетие на световни търговски преговори, добре познати с пропускането на срокове и периодични кризи, то е, че не можем да си позволим още един период на екзистенциални размишления върху пропуските на СТО”, се казва в писмото. „По-добре това поражение да служи като обица на ухото, а преговорите да се върнат отново на масата без отлагане.”
Ако се погледнат цифрите, ще се види какво точно означава тази сделка: множество малки фирми, изнасящи за първи път; по-ниски цени за потребителите; намаляване на корупцията по границите, както и значително по-ниски цени на хранителните отпадъци в развиващите се икономики, напомнят от МТК.
Това е насоката, в която БТПП работи неотклонно. В тази връзка GS1 подписа споразумение със Световната митническа организация, което предвижда прилагане на глобални стандарти за оптималнно управление и защита на търговските канали за доставки, облекчаване на международната търговия и повишаване ефективността на митническите процедури.