Българската търговско-промишлена палата бе домакин на конференция „Интернационализация на икономиката на Югоизточна Европа и Черноморския регион чрез приложение на ЦЕФТА споразумението”. Конференцията е най-голямото събитие, организирано в рамките на ротационното председателство на БТПП на Бизнес съвета на ОЧИС през първата половина на тази година.
В него участваха представители на търговско-промишлените палати от страните от ЦЕФТА, представители на страните от Черноморското икономическо сътрудничество, български фирми, браншови организации и бизнес асоциации, представители на правителството и научните среди.
БТПП отдавна е радетел за това регионът да се превърне в зона за свободна търговия, заяви председателят на палатата Цветан Симеонов при откриването на конференцията. Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА) е добра платформа за страните, на които предстои да влязат в ЕС. Аз съм оптимист, че те ще влязат по-подготвени. Виждам, че по-малките страни са по-активни и настойчиви и ще направят европейската среда по-приятелски настроена и ще допринесат за тези, които ще дойдат да инвестират, коментира Цветан Симеонов.
В поздравителен адрес до участниците във форума вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева отбеляза, че либерализацията на търговията в региона ще минимизира и дори премахне пречките пред търговията в двата региона, които по думите й много често са от технически характер.
Участниците във форума споделиха виждания за насърчаване на синергията между страните от Югоизточна Европа и Черноморския регион и за насочване интересите на малкия и среден бизнес в международната търговия. Във фокуса на форума бяха секторите транспорт и логистика, инфраструктура, информационни и комуникационни технологии, енергийно и водно осигуряване, машини и строително оборудване.
Трябва да има предсказуемост в правилата между страните от региона, да се защити интелектуалната собственост и да се премахнат нетарифните бариери, заяви Елисавета Георгиева от Стопанската палата на Македония. Търговията ни в рамките на Югоизточна Европа и Черноморския регион възлиза на 1.5 млрд. долара, пресметна тя. Георгиева изброи пречките пред ЦЕФТА, които създават нестабилност в бизнеса. Сред тях са комплицирани процедури на границата и липса на сертифицирани лаборатории в ЦЕФТА. Тя информира, че страната й, като председателстваща ЦЕФТА през тази година, планира изготвянето на инвестиционна концепция за региона, която цели повече преки чуждестранни инвестиции. Според нея ролята на търговските палати е да помогнат тези процедури да се въведат в националното законодателство на съответната страна и да станат по-прозрачни.
Людмила Паскал, представител на ТПП на Молдова, също се обяви за хармонизиране на митническите процедури и режими в рамките на ЦЕФТА, което може да се постигне в политически диалог, но не без участието на търговските палати. Тя информира, че преговорите за асоцииране на нейната държава в ЕС ще приключат през юни т.г. Молдовските митнически служби са увеличили приходите благодарение на борбата с нелегалния трафик и дигитализация на услугите, каза Паскал. Митническите власти са изработили рисков профил на търговеца и той се използва при обмен на информация с всички държави, които са подписали споразумението ЦЕФТА. Предстои въвеждането на електронна декларация, която ще улесни бизнеса, съобщи тя.
Още информация за изказани мнения и становища по време на конференцията ТУК