В Милано започна Регионален форум "GS1 в Европа 2019". Домакин на тазгодишното издание е GS1 Италия, а участниците са представители на индустрията и на GS1 организации от Европа и Азия. В четири дни са предвидени срещи по актуални теми относно внедряването на глобалните стандарти GS1 в различните сектори, напредъка на различните национални организации и връзката с бизнеса.
Форумът бе открит официално с пленарна сесия, по време на която фокусът бе върху приоритетите на Организацията и пресечната точка с приоритетите на бизнеса. Алесандро Д’Есте, президент и изп. директор на италианската компания на световния шоколадов гигант “Фереро” и президент на борда на GS1 Италия, говори за новите предизвикателства пред големите компании: запазване на доверието и добрата репутация, новия Купувач, новите канали на търговия, управлението на данните и ефективната интеграция.
Антонио Казанова, изп. директор на международната корпорация “Uniliver”, представи иновативни решения и кампании от брандовете на корпорацията. Като приемат, че прилагането на принципите на кръговата икономика е задължителен ориентир, от особено значение е споделянето на информация за продуктите да става на базата на стандартите на GS1. Това е предпоставка, че за клиентите/потребителите ще се гарантират уникална идентификация на продуктите и качествени данни за тях.
Внимание бе отделено на услугата GS1 Activate и приложението й в различните държави. Със своя продуктов каталог БГ Баркод, за качествена продуктова информация съгласно приетите задължителни атрибути на GS1, България се нарежда до развити страни като Франция, Италия, Холандия и Германия. От GS1 Франция отбелязаха тенденцията, че близо 70% от новорегистрираните фирми попълват продуктови данни в платформата, разрешават данните им да бъдат публични и генерират повече трафик и внимание към продуктите си онлайн.
Бяха представени и проекти за нови възможности за приложение на стандартите GS1, които се откриват в секторите на енергетиката, транспорта и логистиката и инженерните науки, като бяха приведени успешни примери от практиката през 2019г.