Основен проблем на българската икономика е застаряващото население и липсата на висококвалифицирани кадри. Около това се обединиха участниците в четвъртата конференция по управление на риска на Coface* на тема „Геополитически промени и възможности за българския бизнес“.
Тенденциите и промените в социалната политика и на пазара на труда както у нас, така и в Европа бяха изложени от вицепремиера Ивайло Калфин. Прогнозата до 2020 г. е значително нарастване на работните места за лица с висше и средно образование, а до 2030 г. - ще бъдат заети всички места, изискващи основно образование.
Едно от решенията за проблемите на пазара на труда е незабавното институционално въвеждане на дуалното образование в училищата. Доказателство за това е по-ниска безработица и по-лесно намиране на кадри от страна на бизнеса в страните, реализирали подобни проекти. Министър Калфин акцентира върху връзката между бизнеса и държавата за справяне с проблема на безработицата.
Според Жулиен Марсили, главен икономист на "Кофас груп", очакваният растеж на икономиката на България за 2016 г. е в рамките на 2,5%-2,6%. В дългосрочен план пред страната се очертава нужда от решаване на основни структурни проблеми и особено свързаните с недостиг на работна ръка и висококвалифицирани специалисти, корупцията и инфраструктурата.
„Светът през последната година се промени изключително сериозно и динамично и това в огромна степен ни свари неподготвени", каза Цветан Симеонов, председател на БТПП. Това няма да се отрази добре на неподготвените икономики, правителства и фирми. Той изложи мерки, които трябва да се предприемат от страна на бизнеса - бързо адаптиране към новите условия, търсене на иновации, добри кадри, диверсификация на пазарите и търсене на нови пазари.
В това отношение председателят на БТПП изложи факти за предприети инициативи, които са помогнали за развитие на двустранните отношения с други страни. За изминалата година Палатата е организирала над 100 бизнес делегации в чужбина с цел диверсификация на пазарите. От делегации, които са били на посещение в България, са покрити 26 сектора с множество двустранни срещи. В БТПП са се провели повече от 73 срещи с дипломати и търговски аташета.
„Европа ни донесе нови възможности, но покрай сериозния пазар ние продължаваме да виждаме тежестта, която се стоварва върху европейските фирми и това е огромната бюрокрация“, посочи Цветан Симеонов и допълни "Продължават да се бълват процедури и нормативни актове, напоследък и с недобра оценка на въздействието. Администрацията в Европейския съюз не работи както трябва и е далеч от очакванията и от това, което се изисква от нея.“
Цветан Симеонов посочи, че България и всъщност нито една източноевропейска страна не е сериозен международен търговски партньор. „Важно е обединяването.“ Той даде пример, че ако се обединим като Балкански регион по винопроизводство, регионът ще бъде пета сила в света.
Конференцията бе посетена от висши мениджъри и финансови директори на водещи компании, представители на институции, на мултинационалния бизнес, на малки и средни компании, на браншови и работодателски организации.
-----------------
* Конференциите на Кофас по управление на риска (Coface Country Risk conferences) се реализират вече повече от 20 години, в над 20 страни по света. Тези събития са се утвърдили като важни обществено-икономически форуми, на които се дискутират глобални проблеми и се предлагат стратегически решения и нови идеи в областта на икономиката.