Единната система на търговските палати продължава поредицата от срещи с бизнеса в регионите. Преди по-малко от месец се състоя среща в Хасково, а вчера Казанлък бе домакин на форум с предприемачи и представители на местната власт.
При официалното откриване на форума председателят на Българската търговско-промишлена Цветан Симеонов поясни, че неслучайно Казанлък е домакин, защото градът се намира в центъра на България, а и през последните години местната индустрия се представя добре. Той представи Единната система на търговските палати в България, като акцентира върху най-новите услуги и възможности на системата за подпомагане на бизнеса. Симеонов подчерта необходимостта от баркодирането на стоки и услуги, съобразено с последните изисквания и протичащите в момента реформи в глобалната система GS1. В тази връзка той очерта ползите за бизнеса от създадения продуктов каталог на фирмите-членове на GS1.
Участниците в срещата бяха приветствани и от кмета на община Казанлък Галина Стоянова. „Считам, че връзката с икономиката и Търговско промишлената палата е изключително важна и такива срещи трябва да бъдат традиционни и периодични в Казанлък, защото това е мястото, което на икономическата карта на България, за условията, в които живеем, е един добър пример за развитието на икономиката и за влиянието и върху местния живот и местните жители.“
Пред участниците във форума Любомир Ганчев, съветник на министъра на икономиката, припомни основните насоки на дейности на ведомството по линия на европейските проекти като намаляване на административната тежест, развитие и създаване на нови индустриални зони. Той посочи, че Казанлък е втората по големина и значимост община в област Стара Загора, в която работят общо 3 100 предприятия, а няколко структуроопределящи са не територията на община Казанлък.
На форума бяха представени темите:
• Възможностите за развитие на местния бизнес, предложения за инвестиции
• Що е то дигитална трансформация.
• „Системата на търговските палати в услуга на бизнеса“.
• „Национална академична мрежа на БАН и възможности за взаимодействие с бизнеса“, в частност „Регионален Академичен Център на БАН – Казанлък “.
По време на представяне на отделните теми се проведе конструктивна дискусия.
Бальо Динев, изп. директор на "ДАВИД ХОЛДИНГ" АД, разгледа насоките за развитие и дигиталната трансформация на труда и ежедневието на хората, интернет на нещата, умните фабрики, умния град. Подчерта, че това може да се случи, ако се започне без отлагане на правилното обучение на подрастващите още от началното образование.
Владимир Чучумишев, координатор на Регионален академичен център към БАН, представи възможностите на академичната мрежа на БАН и конкретния принос на Регионалния академичен център в Казанлък.
Какво съдържат храните, до колко са легални вносителите и опасни ли са те за нас – това представи председателят на БТПП, като запозна присъстващите с мобилното приложение БГ Баркод. Повече по темата ТУК
Участващите във форума се обединиха около идеята за засилване на взаимодействието и съвместна работа между бизнеса, местните власти, държавната администрация, научните среди, банки и др.
Организатори на срещата бяха Казанлъшката търговско-промишлена палата и Община Казанлък.