Представители на БТПП взеха участие в среща с Паскал Аримонт, член на Европейския парламент, отговарящ за Резерва за приспособяване към Брекзит - Brexit Adjustment Reserve (B.A.R). Събитието бе по инициатива на Европалати.
От БТПП в срещата се включиха Васил Тодоров, гл. секретар, и Габриела Димитрова, директор „Международно сътрудничество и международни организации“.
Паскал Аримонт представи Резерва за приспособяване към Брекзит, който е предложен от Еврокомисията през декември 2020 г. и ще бъде в размер на 5 милиарда евро.
Целта му е смекчаване на икономическите и социални последици в страните членки и най-засегнатите сектори в резултат на „Брекзит“.
Резервът е инструмент извън таваните на бюджета на Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г.
Той е в подкрепа на:
Инструментът ще покрива разходите във всяка страна членка на ЕС за срок от 30 месеца (1 юли 2021 г. – 31 декември 2022 г.).
Сумата ще бъде отпусната на два транша. По-голямата част от нея /около 4 млрд евро/ ще дойде във вид на предварително финансиране през 2021 г., като тя ще бъде изчислена въз основа на очаквания ефект от преходния период върху икономиката на всяка държава. Ще бъдат взети предвид относителната степен на икономическата интеграция с Великобритания, включително търговията със стоки и услуги, и отрицателните последици за риболовния сектор.
През 2024 г. ще последва втори транш /окло 1 млрд евро/ като допълнителна подкрепа. Това ще стане в случай, че настоящите разходи надвишат първоначалната сума.
За да получат пари от Резерва, страните членки трябва да докажат пряка връзка между претенциите си и „Брекзит“.
Предложеният регламент трябва да бъде одобрен от Европарламента и Съвета на ЕС.
ЕК предлага изпълнението и контрола за изразходването на средствата по този резерв да бъде поверено на самите държави членки, като се използват органите, които управляват кохезионните фондове и Фонда за солидарност на ЕС.
Представителите на европейските търговско-промишлени палати, участващи в срещата, зададоха въпроси на г-н Аримонт, основно насочени към темата как ТПП могат да участват в правилното разпределение и използване на средствата от резерва.
Аримонт отговори, че за момента всяка държава членка трябва да приеме свой подход за разходване и контролиране на средствата.
Той предложи провеждане на последваща среща след един-два месеца, за изясняване на позицията на ЕП и Съвета на ЕС.
БТПП подготвя проучване на мнението на българските фирми как Брекзит влияе на техния бизнес.