83% от членовете на БТПП не одобряват идеята за ръст на осигуровките в следващите 11 години. Само 17% приемат предложението. Масовото несъгласие се основава най-вече на опасението, че ще се увеличат хората, които не се осигуряват на реалните си доходи или работят без трудов договор. Много от анкетираните споделят и опасението, че от ръста на осигуровките ще пострадат коректните работодатели.
Това показват резултатите от анкетно допитване на БТПП във връзка предложенията за пенсионна реформа, които се обсъждат в работна група между представители на държавата, синдикати и работодатели. Проучването е осъществено по електронен път в периода 2 - 6 февруари т. г.
Едва 16% приемат предложението за определяне на размера на максималния осигурителен доход на нивото на 8-10 минимални заплати през 2016 г. Останалите 84% изразяват несъгласие. Според тях такава мярка би стимулира работещите да се осигуряват на по-нисък доход. Фирмите препоръчват максималният доход да зависи от друг критерий, по-пряко свързан с осигуряването, като например средния осигурителен доход. Повече от една трета (35%) са на мнение, че всеки работещ трябва да се осигурява на реалната си заплата, без максимален праг.
Одобрение от 27% получава в анкетата предложението за изравняване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до 65 години до 2037 г. Около 14% от анкетираните считат, че е необходимо да стане в по-кратък срок – до 2027 г. По-голямата част (59%) са резервирани по отношение на изравняването на възрастта.
Около 68% не приемат предложението хората, родени след 31.12.1959 г., да избират дали личните им вноски за пенсия да отиват в Сребърния фонд или в частните пенсионни фондове. Анкетираните възразяват с мотива, че Сребърният фонд не е капиталов стълб, има съвсем различни функции, а и липсва информация какво ще последва от това.
Позицията на около 78% от анкетираните е, че промени, които ограничават развитието на капиталовия стълб, са стъпка назад в пенсионната реформа. Почти единодушно (90%) смятат, че е необходимо пенсионните фондове да намалят таксите.
Членовете на БТПП обръщат внимание, че пенсионната реформа е пряко свързана с икономиката и заетостта и ако няма достатъчно работещи хора, дефицитът в бюджета за пенсии ще продължи да расте.
Помолени да дадат предложения за пенсионна реформа, предприемачите настояват на първо място за ограничаване на сивата икономика и в тази връзка препоръчват да се въведе единен начин за осигуряване върху реалната заплата за всички работещи - и в частния и в държавен сектор. Предприемачите подчертават, че обществено съгласие по размера на вноските ще настъпи, едва когато всички започнат да ги плащат. Друга дадена в анкетата препоръка е да отпадне тавана на пенсията.