Редовната среща на Евроклуба към БТПП по случай поемането на председателството на Съвета на ЕС от Република Естония отново събра дипломати, представители на бизнеса и институциите. Събитието се проведе със съдействието на Enterprise Europe Network под надслов „Европа в развитие“. Акцентът на срещата беше върху широко дискутираните 5 сценария за бъдещето на Европа, представени в Бялата книга от Европейската комисия на 1 март т.г.
Главният секретар на БТПП Васил Тодоров, посрещна гостите с приветствие, след което даде думата на председателя на Евроклуба - проф. Ингрид Шикова. Тя изрази увереност в бъдещите успехи на новото трио Естония, България и Австрия, които приеха обща програма за председателството на Съвета на ЕС. Проф. Шикова отбеляза изключително успешното представяне на Република Малта, която въпреки изпитанията и провелите се в страната избори, демонстрира много решителност и дипломатичност през първите шест месеца на 2017 г.
В презентацията си проф. Лино Бианко направи обобщение на постигнатите резултати по време на Малтийското председателство на Съвета на ЕС, представяйки 13 приоритетни сектора, в които Малта е постигнала отлични резултати. Посланикът информира присъстващите за културни и други събития, свързани с председателството, проведени в България, като спомена, че предходните шест месеца не са били лесни, имайки предвид ограничените средства и време.
Събитието продължи с презентация на Н.Пр. Антс Фрош, извънреден и пълномощен посланик на Република Естония, относно приоритетите на Естонското председателство. Преди това проф. Ингрид Шикова запозна гостите с интересни факти за Естония и спомена, че ако има една дума, с която да бъде описано бъдещето председателство, то това ще бъде „дигитален“, поради изключително голямото внимание, което страната отделя на цифровизацията. Естония е започнала подготовката за председателството през 2012 г., като още тогава страната е избрала да председателства Съвета на ЕС под знака на 100 години от независимостта на Естония. Посланикът представи приоритетите през следващите шест месеца, а именно: цифровизация и свободно движение на данни, сигурност, отворена и иновативна икономика, включваща и устойчива Европа.
От страна на БТПП Беата Папазова, съветник по европейска интеграция и европейски въпроси, представи петте сценария, които ще помогнат за насочване на дебатите за бъдещето на Европа и които дават поглед върху потенциалното състояние на Съюза до 2025 г.
Олга Чугунска, икономически анализатор към БТПП, запозна гостите с резултатите от бизнес анкета относно най-предпочитания сценарий. Заключението бе, че бизнесът оценява като най-положителни сценарии 1 (Продължаваме както досега, напредвайки постепенно и без промяна по отношение на Единния пазар, Шенген, миграцията и сигурността, но с частично модернизиране на бюджета) и 5 (Правим много повече заедно, укрепвайки единния пазар, изграждайки икономически и фискален съюз, като ЕС определя правилата по търговията с трети страни, създаване на съюз за отбрана, модернизиране и увеличаване на бюджета).
В края на срещата главният секретар на Палатата изрази оптимизъм по отношение на бъдещето развитие на отношенията ни с Естония и призова за подкрепа за присъединяването на България към Шенгенското пространство, както и към валутния механизъм ERM II, като стъпка към Еврозоната. Главният секретар подчерта, че България също ще подкрепя Естония в нейната отговорна мисия и особено по отношение на дигитализацията, тъй като новоназначеният еврокомисар Мария Габриел е с ресор именно цифрова икономика и цифрово общество.
Събитието продължи с неформални разговори и изложба на български картини в БТПП.