„В момент, когато световната и българската икономика изпитват огромни затруднения, когато има много неясноти относно бъдещото развитие на пандемията и ефектите върху икономиките, не е разумно да се правят сериозни промени - още повече в системи, които работят. А данъчната система на България е едно от малкото неща, с които можем да се гордеем. Вече толкова години тя осигурява стабилни приходи на бюджета, при това нарастващи, осигурява възможност за ниска преразпределителна роля на бюджета спрямо БВП и предсказуемост на системата от данъци. В този смисъл най-неразумното нещо е в ситуация, в която трудно можем да предскажем въздействието на променливите величини, да се правят промени в данъчното законодателство.“, каза председателят на БТПП в интервю за Debati.bg.
Той взе отношение и по въпроса в каква посока, евентуално в бъдеще време, трябва да бъде промяната, за да стане още по-добре работеща данъчната ни система: „Вече се доказа, че съотношението между различните източници в бюджета от различните данъци е добро за България, резултатът са добрите икономически показатели. Ние от Палатата отдавна сме посочили накъде, в една по-спокойно обстановка, трябва да се върви. Първо трябва се довърши прилагането на правилото, което действа в цяла Европа - „мисли първо за малкия”, т.е трябва да бъдат облекчени нещата за малките и средните предприятия. Един малък пример с данъчната система. Едноличните търговци, които в голямата си част са малки, средни и микро фирми се облагат с 15% данък печалба, независимо от това дали я разпределят или не, докато за големите фирми корпоративният данък е 10% и следващите 5% се плащат едва, когато се разпределя печалба, върху дивидента. Очевидно не се мисли в случая първо за малките, т.е има неща, които могат да се изчистят.“
За позициите на БТПП относно реформата на пенсионната система и увеличаването на максималния осигурителен доход, относно последиците от коронавируса и мерките на правителството в подкрепа на бизнеса, корупцията и протестите - вижте цялото интервю във видеото.