От 1 до 5 февруари бизнес делегация, организирана от БТПП, придружава президента Росен Плевнелиев по време на официалното му посещение в Бразилия и Аржентина. Днес започнаха делови разговори в бразилската столица. В рамките на първия работен ден от визитата бизнес делегацията, ръководена от председателя на Палатата Цветан Симеонов, ще посети бразилската Агенция за насърчаване на търговията и инвестициите, Търговско-промишлената палата на Бразилия и ще проведе срещи с представители на бизнеса на щата Минас Жейрас.
В състава на делегацията са включени представители на 19 български компании с интереси в Южна Америка, по-специално в областите: информационни и компютърни технологии, електроника, фармация, селско стопанство, машини и съоръжения за селското стопанство, млечна и хранителна промишленост, технологии за природен газ, индустриална автоматизация, повдигащи и хидравлични системи, добивна промишленост и др.
По време на официалната визита на българския държавен глава предстоят два Бразилско-български бизнес форума - в Националната камара на индустрията в гр. Бразилия на 2 февруари и на следващия ден - във Федерацията на индустрията в гр. Сао Пауло. На 4 февруари Търговската камара на Аржентина в Буенос Айрес ще бъде домакин на Аржентинско-български бизнес форум.
Очаква се БТПП да подпише отдавна съгласувано споразумение за сътрудничество със своя партньор – Търговската палата на Аржентина, за което се изчакваше подходящо събитие. Предвидени са многобройни двустранни бизнес разговори, срещи с българската общност в двете държави, посещения в местни организации и институции.
Целта на визитата е задълбочаване на икономическото ни сътрудничество с двете водещи икономики в Латинска Америка, основни в МЕРКОСУР. Икономиката на Бразилия е седмата по големина в света, като е изключително разнообразна, обхващайки: автомобили, стомана, нефтопродукти, компютри, самолети, черна и бяла техника, и широка гама от потребителски стоки. Аржентина има добре развита промишленост и селско стопанство като е сред първите пет страни в света по износ на зърнени храни, брашно, кожи, месо и вълна. Основно място заемат отраслите текстилна и хранително-вкусова промишленост (месодобивна, тютюнева, захарна, производство на масло), а също така машиностроене и добив на нефт.