С увеличаването на продължителността на живота в световен мащаб, т.нар. “персонализирана медицина“ се превръща в нова надежда в борбата с рака. Благодарение на Enterprise Europe Network - Испания, компанията Life Length е в процес на утвърждаване на нов диагностичен тест, който може да помогне на лекарите да предоставят по-ефективно лечение на пациенти с рак.
Life TAT®, съкратено от Telomere Analysis Technology®, е клинично акредитиран кръвен тест с цел подобряване на прогнозата и лечението на рака. Той ще позволи на лекарите да извършват по-ефективно и своевременно, а в крайна сметка и по-евтино лечение на рака. Това би допринесло и за по-добрата грижа за пациентите, което е и главната цел на медицината.
Специфична здравна информация
Кръвният тест Life TAT® може да измерва минималните защитни "капачета", познати като теломери, които се намират по върховете на хромозомите в клетките ни. Тези измервания могат да предоставят на лекарите персонализирана информация за здравето и състоянието на клетките, като по този начин им позволява да изберат най-подходящата терапия срещу рака за всеки един пациент. Този персонализиран подход може да спести ценно време в критичен период от живота на пациента и да се избегнат финансовите разходи за „проба-грешка“.
„Почеркът на рака е индивидуален за всеки човек и следователно персонализираното лечение е от изключителна важност в борбата с най-скъпото заболяване в света“, обяви Стивън Матлин, главен изпълнителен директор и основател на Life Length.
Важно е да споменем, че резултатите от изследванията са обещаващи, но преди да се използва от онколозите по света, кръвният тест трябва да премине детайлно клинично проучване, което за МСП като Life Length може да бъде твърде скъпо.
Подкрепата
Изправени пред това голямо финансово предизвикателство, Life Length се обърнали към Enterprise Europe Network за съдействие. Членовете на мрежата, базирани във Fundación Parque Científico de Madrid (FPCM), и Fundación para el Conocimiento Madrid, предоставяли подкрепа на Life Length още от 2014г. насам. Този път те консултирали компанията във връзка с кандидатстване по Инструмента за насърчаване на малки и средни предприятия (МСП) на „Хоризонт 2020“, който е предназначен да подпомага иновативните фирми.
Експертите от мрежата Enterprise Europe Network се уверили, че кандидатурата на Life Length е убедителна и пълна. Кандидатстването по „Хоризонт 2020“ довело проектната идеята до положителна развръзка. Life Length успява да спечели финансиране в размер на 3.1 млн. евро за своя проект, озаглавен ONCOCHECK. Благодарение на тази финансова помощ, сега ще извършат клинични проучвания в над 32 болници и с над 4000 пациенти, което ще подпомогне развитието на превантивни лечения за белодробни, простатни, твърди тумори, левкемия и други ракови заболявания.
Видеоматериал: https://www.youtube.com/watch?time_continue=189&v=SwjMupDfOzs
Ако търсите партньори или финансиране за иновативни проекти не се колебайте да се свържете с Enterprise Europe Network към БТПП. Мрежата разполага с база данни с оферти за бизнес и проектно партньорство. Също така ЕЕN предлага безплатна „Оценка на иновационен капацитет“, която е в съответсвие с с Европейските стандарти за управляние на иновациите: CEN/TS 16 555-1 и CWA 15899.
За контакт: Enterprise Europe Network, Имейл: een@bcci.bg, Teл.: 02 8117 505/515/525