В рамките на трета сесия на Междуправителствената българо-казахстанска комисия за икономическо сътрудничество, която се провежда в София, БТПП бе домакин на работна среща «Насърчаване на икономическото сътрудничество България–Казахстан». Участваха Десислава Терзиева - министър на регионалното развитие на България и съпредседател на Междуправителствената българо-казахстанска комисия за икономическо сътрудничество, Кайрат Абсаттаров - зам.-министър на труда и социалната защита на населението на Казахстан, дипломати от двете страни и представители на бизнеса и местното управление на Казахстан, както и повече от 30 представители на български компании.
Главният секретар на БТПП Васил Тодоров откри срещата и подчерта позицията на Палатата - да подпомага реализирането на бизнес събития с цел насърчаване на стокообмена и осъществяване на бизнес контакти. Беше посочен и сериозният интерес от страна на фирмите в България за съвместна дейност с партньори от Казахстан в секторите: машиностроене, търговия, туризъм.
Министър Терзиева заяви, че не са оползотворени в достатъчна степен възможностите в двустранните икономически отношения България - Казахстан. Тя оцени икономическото сътрудничество с Казахстан като изключително перспективно и изрази увереност, че в скоро време ще са налице положителни резултати от срещата.
Зам.-министър Абсаттаров представи инвестиционната среда в Казахстан. Той отбеляза, че правителството непрекъснато се стреми към намаляване на административните бариери пред бизнеса, Срокът за създаването на нова компания в Казахстан е сравнително кратък - от 1 до 14 дни.
Преките чуждестранни инвестиции възлизат на 172 млрд.щ.д. В страната има приета специална програма за насърчаване на чуждестранните инвестиции. Осигурява се държавна подкрепа на инвеститорите – освобождаване от мито при внос на техника и оборудване, намаляване на данъчното облагане, отпускане на земя за изграждане на производствени бази и др. В момента в Казахстан работят около 8000 предприятия с чуждестранен капитал.
Обособени са 10 свободни зони, които предлагат редица облекчения на административните процедури за бизнеса. Фирмите, опериращи в тези зони, не плащат корпоративен данък.
Подчертана бе ползата от участието на Казахстан в митническия съюз с Русия и Беларус, обхващащ пазар от 170 млн. души и с общ БВП почти 2 трилиона щ. долара.
След официалната част се проведоха голям брой двустранни срещи. Днес делегацията от Казахстан е на посещение в български предприятия, произвеждащи хранителни продукти, машини и съоръжения за хранителната промишленост.
Контекст
По време на заседанието на Междуправителствената комисия българската страна оцени като изключително перспективно икономическото сътрудничество с Казахстан – страната с най-динамично развиващата се икономика в Централна Азия. Министър Десислава Терзиева лансира възможността български компании с доказан авторитет и опит, да участват в програмата за строителство на Казахстан, като осигурят инженеринг, проектиране, дизайн и строителство в сферата на жилищното строителство, индустрията, водоснабдяването и канализацията. Несъмнено бурното строителство при изграждането на множество нови обекти в столицата Астана, свързани с „ЕКСПО-2017”, представлява интерес за включването на български строителни компании, но за целта е необходимо тяхното присъствие на местния пазар и наличието на опит в работата в местни условия и положителен имидж от изградени до момента обекти в Казахстан.
Коментирана бе и възможността България да увеличи износа си за Казахстан на редица стоки и услуги, както и развитие на туризма чрез откриване на директни въздушни връзки между София, Варна, Бургас и Астана, Алмати, Атърау или Актау.
Презентация на инвестиционните възможности в Казахстан - ТУК