Всеки трети работодател в България ще назначава нови служители, а един на десет възнамерява да съкращава работници през 2015 година. Това сочат резултатите от проучване на БТПП.
Очаквания на бизнеса за заетостта
64% от участвалите в проучването смятат, че ще запазят броя на служителите си. Окуражаващите признаци за заетостта обаче са поставени на риск, заради възможностите за натиск върху пазара на труда.
Вероятно е да има повече съкращения от заявените очаквания, защото анкетата е проведена преди последните необосновани решения за ръста на минималната работна заплата и на минималните осигурителни прагове.
За повечето работещи у нас няма да има добри новини за увеличение на заплатата през новата година - близо 60% от анкетираните работодатели не планират увеличение. Около 30% ще вдигнат заплатите само на заслужилите служители, а едва около 6% от предприемачите ще увеличат заплатите на всички.
Два са водещите критерии за промяна в заплатите – на първо място финансовите резултати от дейността на фирмата и на второ място добавената стойност, която създават заетите – т.е. производителността на труда.
За наемането на нови служители пряко значение имат разходите на работодателите за труд, както и квалификацията. С увеличението от 2015 г. на минималната заплата и минималните осигуровки разходите на бизнеса ще нараснат. Анализите показват очакван негативен ефект - най-вече от това, че доходите на нискоквалифицираните лица ще се доближат до тези с по-висока квалификация. Това ще окаже натиск върху ръста на нови работни места и на заетостта като цяло.
През последните години се регистрира и изпреварващ ръст на средната работна заплата спрямо производителността на труда. По данни на НСИ производителността на труда през III-то тримесечие на 2014 г. при база от 2010 (2010=100) е нараснала със 7%, при ръст от 26% на средната работна заплата.